| InvisibleGirl a întrebat:

Sunteti de acord cu eutanasierea cainilor vagabonti? Eu una sunt impotriva! Ce parere aveti voi?

Răspuns Câştigător
| IMC90 a răspuns:

Sunt impotriva. Sunt alte lucruri mai importante de eutanasiat, cum ar fi politicienii (de exemplu). Cainii vagabonzi nu mi-au furat banii din buzunar, si nici nu au nici o vina fiindca sunt vagabonzi.

69 răspunsuri:
| LoveDee03 a răspuns:

Total impotriva,de ce? Deoarece canii sunt niste animale devotate omului,corp si suflet,sincer unii oameni ar trebui eutanasiati,cei care gandesc ca acest lucru este unul bun,iubesc animalele,pe parcursul anilor am invatat ca daca te porti frumos cu un caine te va iubi toata viata,dar daca il lovesti te va ura toata viata, ei simt, cand nu sunt doriti sau daca sunt iubiti!

| Năpârlici a răspuns:

Normal ca nu! Nu inteleg de ce mereu se alege calea cea mai usoara...Ar trebuii daca chiar atat se plang de cainii vagabonzi sa le faca un fel de centru unde sa ii stranga sa nu mai hoinareasca pe strazi sau macar sa ii lase in pace ca nu cred ca deranjeaza lumea happy

| ROB3RT89 a răspuns:

Cel mai bine pentru toti ar fi niste adaposturi speciale in fiecare oras, dar sunt prea multi maidanezi si nici nu sunt bani! Nu esti de acor cu eutanasierea lor, dar esti de acord ca sunt un real pericol pentro copii mici si batrani?!

| InvisibleGirl explică (pentru ROB3RT89):

Nu am spus ca nu trebuie sa se ia o masura in privinta cainilor vagabonzi.Cu siguranta trebuie luata una cat mai repede.Dar eutanasierea nu este cea potrivita.

| ROB3RT89 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Si eu sunt de aceiasi parere, dar metodata e adoptata datorita bugetului scazut...

| InvisibleGirl explică (pentru ROB3RT89):

Cum spuneam mai sus : bugetul este scazut pentru ca politicienii isi fac vile cu 5 etaje si au masini de lux,iar cand vine vorba de cainii vagabonzi :bugetul este scazut! ne fura pe fata! taie din salarii, din pensii, alocatii...dar ei tot au bani.cum iti explici lipsa bugetului?

| ROB3RT89 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Cum sa nu fie lipsa cand astia fura la greu, mai grav e ca dau pensile din imprumut, dar asta pana cand?! Ei ne vad pe noi ca pe un popor prost care tace si inghite.Normal ca au vile/masini dupa urma "prostilor"! In ziua de azi te simnti norocos daca ai un loc de munca,dar faza e ca iei cu bani cu o mana si dai cu doua.Dar adevaru e ca si romani sunt de vina, daca basescu a adus tara in ultimu hal, nici 1%nu merita la vot.Dar cum e romanu? Pune botu la zahar, faina pentru o zi, fara sa stie ca ii se va lua ani buni...Scuze,cred ca am deviat putin de la subiect, sper ca nu te-am plictisithappy

| InvisibleGirl explică (pentru ROB3RT89):

Ai dreptate... si intr-un fel nu ai deviat de la subiect.

| danifx2 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Daca ar sti tot romana cat ne fura de fapt (mai mult decat dau impresia)
i-am spanzura de **** pe toti mai cv ca pe ceausescu (ala a fost impuscat no pain)
politicieni barbati = spanzudati de ****
politiciene fete = spanzurate de limba
doar cei care fura

| IMC90 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Wow, cata ''inteligenta'' per pixelul patrat din partea unora... sad sunt dezamagit complet. Unii se mai cred si mari crestini. Ce naiba iti poate da dreptul sa te gandesti ca poti lua viata altcuiva (indiferent ca este om sau animal) Exista si alte metode in afara de eutanasiere...

Daca vrem un oras fara javre si parazitii ar trebui sa incepem prin a elimina prostia (ca aia face cel mai mult rau).

| AndreiB96 a răspuns (pentru IMC90):

Asta nu e un drept, e un instinct, daca un caine se repede la tine ce faci, il lasi sa te muste pentru ca nu ai dreptul sa te gandesti ca te poti apara?(logic. facandu-i rau, ca nu ai cum sa te aperi facandu-i bine )
Ganditi si voi logic, nu trebuie eutanasiati toti si nimeni n-o sa stea sa-i omoare pe toti dar unde se sesizeaza probleme mi se pare normal sa fie luate niste masuri.

| InvisibleGirl explică (pentru AndreiB96):

Ideea e ca toti sunt eutanasiati happy.Nu tine nimeni cont de sesizari.

| Ancutss30 a răspuns:

Sper sa mancati otrava cei care sunteti de acord cu aceasta lege:*

| push2gl a răspuns:

Sunt de acord cu eutanasierea celor care inmultesc cainii si ii lasa pe strada, sterilizatii daca ii iubiti

| VacutzaRoscata a răspuns:

Nu sunt de acord.

| emabrumareanu29 a răspuns:

Cainii vagabonti sunt un adevarat pericol pentru societate.Cum ar fi sa locuiesti la bloc si sa te atace o turma de caini din spatele tau, deloc placut.Am simtit-o pe pielea mea.Eu votez pro!

| InvisibleGirl explică (pentru emabrumareanu29):

Crezi ca eutanasierea este singura solutie?

| emabrumareanu29 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Nu e singura ci una dintre ele.Bineinteles,acum n-are rost sa ne jignim pentru ca nu ne cunoatem foarte bine.E democratie si fiecare are dreptul al propria opinie(aici vorbesc de Maddness)

| InvisibleGirl explică (pentru emabrumareanu29):

Daca cineva are o opinie sa o argumenteze! nu sa arunce niste cuvinte ca sa se afle in treaba.

| Anonymus314 a răspuns:

Sunt impotriva cu o conditie:
Sa se construiasca locuri spcial amenajate pentru caini vagabozi.

| DanDannn a răspuns:

Sunt de acord cu eutanasierea rromilor!

| InvisibleGirl explică (pentru DanDannn):

Da aici si eu sunt de acord happy! si da sunt RASISTA

| curlyhair a răspuns:

Si eu sunt impotriva!straight face

| LittleMissCupcake a răspuns:

Eu iubesc animalele si nici odata nu mi-as dori sa li se intample ceva rau ( atunci cand ma uit la ,,Animal Planet'' si vad ca cineva omoara un animal eu plang). Mi se rupe sufletul cand vad acei catelusi sarmani, nedoriti de lume, se uita la tine cu ochisorii lor, de parca t-ar ruga sa le oferi macar putin din iubirea ta. Situ ca multi zic, ca ei aduc numai rau din cauza ca musca oamenii, dar stati putin sa ne gandim... e vina lor? Sau a noastra? E vina noasrta. Aceste animale ne vad pe noi, cum ne comportam fata de ei, bietii de ei nu incearca nimic altceva decat sa se apere, deoarece zilnic ei sunt batjocoriti, scuipati, batuti etc. Si animalele au drept la viata!
Cat despre intrebarea ta, eu as zice ca eutanasiere NU este un respuns ce poate rezolva totul. Sunt de acord cu sterilizarea cainilor si acestia ar trebui sa fie dusi la un centru de adoptii, iar banii sa fie din acte de caritate, de la stat etc. Deci, cu exceptia autanasierii mai exista si raspunsuri rezonabile.

| NyanMei a răspuns:

Nici eu nu sunt de acord cu eutanasierea cainilor, iubesc foarte mult animalele si nu pot sa vad cum ii eutanasiaza cineva...

| WhoCares a răspuns:

Nu sunt de acord eu ador animale doar in cazul in care cainele este turbat si nu se mai poate face nimic sa il salvezi da hai sa zicem eu am caine si nu stiu ce m-as face fara ea( e catelusa)

| NightCrowler a răspuns:

Nici eu nu is de acord cu eutanasierea dar macar ii pot steriliza sa nu se mai inmulteasca atat. Eu nu am patit ceva dar am mai auzit prin oras ca sunt atacuri si musca lumea...

| AndreiB96 a răspuns:

Partial de acord cu voi, dar daca ati da fata in fata cu un caine vagabont pe strada si v-ar musca? Sunt o groaza de cazuri... e adevarat ca e vina noastra dar acum ce sa mai facem, adaposturi nu sunt sau sunt pline si in + de unde bani sa facem mai multe + bani de mancare... cu banii aia poti ajuta oameni, exista in Romania o groaza de oameni care mor de foame. parerea mea

| InvisibleGirl explică (pentru AndreiB96):

M-a muscat un caine vagabond! Si inca imi sustin parerea. Oare de ce?

| AndreiB96 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Mai, si eu sunt un baiat milos, chiar foarte, dar totodata imi dau seama cand trebuie sa gandesc logic, numarul cainilor vagabonzi e exagerat; NU au ce manca => agresivitate.
Gandeste-te unpic, daca ai avea un copil si in drum pe scoala l-ar musca un caine vagabond, te duci pe urma la medic, injectii, antitetanus... de cine ti-ar fi mai mila, de acel caine care n-are ce manca dar face puii in continuare sau de copil?
Caini gandesc doar din instinct, nu logic, dar noi o facem... hai sa ne folosim de chestia asta, cainii nu sunt si nu vor fi pe cale de disparitie niciodata, de ce nu iti indrepti atentia spre alte animale care chiar sunt abuzate...

| InvisibleGirl explică (pentru AndreiB96):

Bineinteles ca imi este mila de copilul meu, dar asta nu inseamna ca ma duc in secunda urmatoare sa omor cainele ...ai si tu dreptate in felul tau.cainii nu vor fi niciodata pe cale de disparitie dar eutanasierea lor mi se pare ceva mult prea crunt si nu voi fi de acord niciodata cu acest lucru.

| anonim_4396 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Http://facebook.com/PaulAndreiT

| LittleMissCupcake a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Nu mai incerca sa te cobori la mintea lor pentru ca nu o sa rezolvi absolut nimic. Lasa-i sa spuna ce vor.

| AndreiB96 a răspuns:

Pai tocmai asta e ca nici eu nu sunt de acord, dar ce altceva sa facem? timpurile noastre nu sunt tocmai potrivite pentru folosirea banilor in acest scop... e evident ca urmeaza o perioada foarte dificila pentru oameni, mai ales in Romania... cand o sa-si dea seama prostii astia de 'conducatori' ca-si fura painea de la gura o sa fie prea tarziu.
Din pacate cale de mijloc nu este, oricum nu doar numarul cainilor trebuie redus, si oamenii deja sunt prea multi, ar trebui sa controlam unpic numerele astea pana nu scapa de sub control... planeta asta e slabita deja

| InvisibleGirl explică (pentru AndreiB96):

Hmm ...acum ca sa fiu putin sarcastica tongue am gasit si o solutie: nu mai omoram cainii, ii lasam pe ei sa omoare din oameni ca si asa sunt prea multi si atunci vom ajunge la un echilibru convenabil pentru planeta laughing glumesc

Andrei esti singurul care mi-a adus argumente cat de cat ok si imi place ca ti-ai sustinut ideea.Nu suport oamenii care spun unele lucruri doar ca sa se afle in treaba, si nu au nici un argument.Iti multumesc ca ti-ai pierdut vremea raspunzand pe la intrebari happy
Noapte buna!

| AndreiB96 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Si mie mi-a facut placere, noapte buna!

| Iasmiiina22 a răspuns:

Sunt impotriva acestui lucru!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

DA! un caine fara stapan este o javra!

| InvisibleGirl explică (pentru anonim_4396):

Javra,este cel care gandeste asa!

| Marya6329 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cainele este javra...sau persoana care l-a abandonat?[ana la urma cainele este doar un animal daca nu il vrea nicmeni nu este vina lui, de asemenea daca exista oameni fara suflet nu este el vinovat.Caniele este un pericol(in unele cazuri)numai din cauza omului care este adevarata javra

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

InvisibleGirl : lumea si asa nu are culoare, intr-o lume-n care mor oameni ti-e iti pasa de animale cu blana, rationeaza-ti iluzia ideei tale, esti dusa undeva sub pamant 2m. nu mai da raspuns la opinia mea.

| InvisibleGirl explică (pentru anonim_4396):

Dau raspuns la opinia ta pentru ca EU am deschis topicul si EU decid cand raspund sau nu.
In lumea asta nu e important doar omul! Sa fie clar! Toate fiintele au fost lasate pe pamant cu un SCOP.Omul e cea mai javra specie de animal! Nu avem nici un drept sa ne impotrivim naturii! Nu suntem Dumnezeu sa luam viata unor fiinte nevinovate.De ce nevinovate? Pentru ca s-a ajuns aici tot datorita omului! Daca omul isi tinea cainele in curte si avea grija de el, nu se ajungea la inmultirea speciei atat de crescuta.In America tin sa iti spun ca este INTERZISA! eutanasierea animalelor! DE CE? pentru ca ei sunt mult mai avansati ca noi! romanii au fost crescuti in pestera! Oameni ca tine nu ajung prea departe...auzi :"intr-o lume-n care mori oamenii ti-e ( nici macar nu esti in stare sa scrii tie legat) iti pasa de animale cu blana.In lumea asta nu mor doar oamenii, mor atatea fiinte! omul a distrus lumea asta! Este un pacatos! Mereu gaseste varianta mai usoara si mai putin costisitoare.E bine ca parlamentarii au vile cu "n" nivele si ultimul tip de masini, iar cand vine vorba de sterilizarea cainilor... nu se gasesc fonduri! Cine merita sa moara in acest caz? Si este trist faptul ca unii oameni le sustin decizile.
In concluzie : Solutia este sterilizarea!

| anonim_4396 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Daca te uiti mai atent cate raspunsuri am dat la oameni de pe aici, ai vedea ca scriu mult si prost! fara pic de decenta imi intorci mie vorbele, cu mult scris si aiurea total deplasat.

| InvisibleGirl explică (pentru anonim_4396):

Daca atat te duce capul ce pot sa-ti spun : drum bun!

| InvisibleGirl explică (pentru anonim_4396):

Ps : nu poti sa cobori sus! papa bafta la kill-uri oh go on

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt de acord cu eutanasierea lor deoarece pot fi foarte agresivi. Daca tot sunteti mari in gura ca ii iubiti si va este mila de ei de ce nu ii luati acasa la voi?

| InvisibleGirl explică (pentru anonim_4396):

Nu suntem "mari in gura"... discutam despre nedreptate! Dar probabil tu nu intelegi nimic din acest subiect.

| anonim_4396 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Nedreptate? Pentru cine? Javre?
Nu este nimic rau in a dorii un oras fara "paraziti" si pana la urma ai dreptate, doar discutam pe acest subiec si toti avem dreptul la o parere si cum am mai zis sunt impotriva.

| Larisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Auzi? fara sa te simti jignit/a,de ce sa nu te eutanasieze si pe tine cineva? ce ai cu bietele animale? da poate pot fi agresive,daca sunt provocate. oare din cauza cui s-au inmultit in asa hal? nu tot din cauza celor care-i lasa in strada? noi dam sute de euro pe si-tzu,yorkshire si mai stiu eu ce,si-i imbuibam cu mancare buna si sedinte la salon, dar nu ne gandim sa luam si un caine de pe strada pe langa acel spudel care oicum nu are nici un rol, decat de a cheltuii bani pe el.si inca ceva:tot ce este viu,are suflet,n-ai vazut niciodata caini plangand? crezi ca ei nu simt durerea? ca si tine? crezi ca lor le este usor ai nimanui pe lume? isi apara doar teritoriul,bucata aia de beton pe care dorm este a lor,si daca cineva a avut inima sa-i lase in strada, macar o bucata de trotuar sa aiba si ei, pe care sa doarma

| anonim_4396 a răspuns (pentru Larisa):

Am zis si mai sus ca daca ii iubiti luatii acasa si problema este rezolvate.

| InvisibleGirl explică (pentru anonim_4396):

Invata sa scrii apoi vino aici si da-ti parerea.

| Larisa a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca as fi in tara cu siguranta as lua inca unul pe langa cei trei maidanezi pe care ii am

| anonim_4396 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Parca tu in viata ta n-ai gresit o litera! Oricum daca stau sa-ti analizez scrisul ai facut greseli mai mari ca mine: "Ce parere aveti voi?".

| anonim_4396 a răspuns (pentru Larisa):

Bravo tie! Macar tu faci ceva pentru a-i salva nu doar vorbesti ca unii.

| alonet a răspuns:

Nu neaparat eutanasiati, dar macar castrati, oricum nu e bine ca daca nu mai sunt cainii creste numarul pisicilor... asta s-a intamplat in cluj

| Mehh a răspuns:

Ce sa zic...Ar fi bine sa se eutanasieze cei violenti.Sunt unii, si stiu bine, care sunt foarte cuminti.Pe aceia, sa-i duca in adaposturi(intai sa faca unele) si sa fie dati spre adoptie.

| CrazyYoyo a răspuns:

Eu? nici nu vr sa aud de asa ceva I don't want to see
Lor le-ar convenii sa-i eutanasiem?
Pana la urma sunt si ei niste suflete.vor si ei niste placeri=]]]
Pana la urma numai cainii sun vagabonzi?laughing sunt si oameni vagabonzi pe aia dc nu`i eutanasiaza?straight face Sunt si javre ( cele mai multe in rom) pe ele dc nu le eutanasiaza?straight face

| CrazyYoyo a răspuns:

Auziti stii ce?straight face va`ti pus intrebarea: dc ataca oamenii zi de zi?
stii ce? iti raspund tot euwinking
pai dc crezi ha?
au motive sa fie asa raiwinking dc cand un copil dobitoc isi bat joc de caini? eu sunt de acord cu cainii daca ei sunt neglijati, chinuiti de oameni?straight face
oamenii dc sa nu fie deglijati si chinuiti de caini?
e vina voastra fratilor din vina voastra au ajuns cainii asa raiwinking
dc mama dracu va doriti un caine si dupa ce va plictisiti de el sa-l dati pe strada ha? si mai spuneti ca va musca zi de zirolling on the floor

| LovelyPuppyEyes a răspuns:

Eu sunt de acord. Cainii ataca in fiecare zi oamenii,asa ca de ce sa ii lasam in viata? Sunt si ele fiinte,dar ganditi-va la copii saraci fara casa,din orfelinat, sau la cei bolnavi! Lor trebuie sa le dam atentie, nu caninilor!

| CrazyYoyo a răspuns (pentru LovelyPuppyEyes):

Auzi stii ce?straight face ti-ai pus intrebarea: dc ataca oamenii zi de zi?
stii ce? iti raspund tot euwinking
pai dc fata crezi ha?
au motive sa fie asa raiwinking dc cand un copil dobitoc isi bat joc de caini? eu sunt de acord cu cainii daca ei sunt neglijati, chinuiti de oameni?straight face
oamenii dc sa nu fie deglijati si chinuiti de caini?
e vina voastra fratilor din vina voastra au ajuns cainii asa raiwinking
dc mama dracu va doriti un caine si dupa ce va plictisiti de el sa-l dati pe strada ha? si mai spuneti ca va musca zi de zirolling on the floor

| florinpaula a răspuns:

Si eu sunt impotriva, prefer sa i opereze sa nu mai faca pui

| Dixiiie_9076 a răspuns:

Nu agreez asa ceva! sunt pur si simplu nevinovati. dar ce sa comparat noi gandirea politicienilor nostri cu cei ni afara. Aceia au si politia animalelor... pe cand aici politia nu e in stare sa se ocupa de liniste si ordine... ce sa mai argumentez.

| Alex106923 a răspuns:

Ba emabrumareanu29 tu esti cam p***t/p*****a. De ce sa i eutana sieze pe toti daca au sarit 2-3 pe tine.Ia-ti aparat din ala cu ultrasunete.Eu asa am facut si acum daca vreunu, latra sau maraie la mine ii fac cu ala si pleaca.EU NU SUNT DE ACORD CU EUTANASIEREA!
Asa mai usor ii prind pe toti si construiesc un adapost foarte mare unde sa puna :catelele cu pui lor si masculi undeva mai separat dar sai puna cumva sa nu se certe.Foarte usor.

! STOP EUTANASIERE!
Caini sunt si ei suflete!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alex106923):

Cainii nu au suflet...straight face

| Anonymus314 a răspuns (pentru Alex106923):

Adica,tu vrei sa spui ca eu trebuie sa ma duc la magazin, sa dau din buzunar pentru un aparat cu ultrasunete? Ba tu esti chiar t**pit? Adica eu trebuie sa umblu cu 10000 de scule la mine pentru fiecare ganganie si dobitoc pe care-l vad? Ba,daca iubiti cainii, luati-i frate acasa, poftim un exemplu de blandeste din partea cainilor zis si "cel mai bun prieten al omului":

http://stirileprotv.ro/......bonzi.html
sau aici:
http://www.ziare.com/......nta-288136

apoi scuza-ma,dao-n **** mea de treaba,nu toti cainii sunt rai,dar poti sti care-i rau si care-i bun? iti zic eu ca NU POTI,pentru ca e un animal.

construiti frate un adapost ceva pentru vagabozi si bagati-i acolo,mare branza...

Eu,cu ochii mei am vazut o femeie scapata ca prin urechile acului de un barbat alfat langa ea cand era inconjurata de cainii vagabonzi.

Iubesc animalele,dar la urma urmei,sunt niste animale.

Si stii ce e cel mai interesant? ca tocmai ateii sunt cei care zic ca sunt si ei suflete, hai du-te ma!, acu exista Dumnezeu?

| InvisibleGirl explică (pentru anonim_4396):

Trist este ca omul nu are suflet!

| anonim_4396 a răspuns (pentru InvisibleGirl):

Trist pentru cei din jur probabil laughing)

| Laurica_3426 a răspuns:

Sunt impotriva total! Ce v-au facut acei caini nevinovati? Cine e de acord ar trebui sa fie eutanasiat.