| anonim_4396 a întrebat:

Am si eu o Problema si nu vreau raspunsuri jignitoare sau altceva. Bunicii mei au o vaca, care are 5 vitei si acum 2 luni a fatat si in urma cu 1 saptamana cand buni s-a dus ca o mulga si sa le dea mancare nu s-a mai ridicat.Am Chemat veteRinarul si in 2 ore a venit (buni iesea la 5 afara) si i-a facut calciu si multe altele.A spus ca are febra laptelui si trebuie sa asteptam.A repetat cate zile, i-a bagat sa si scada laptele caci are mult, gars si bun si a mai facut inainte de la lapte Mamita.Am sunat alt doctor care avea o facmacie in Oras si ne-a dat Novavoc Forte si inca ceva pe baza de vitamine.A doua zi dupa ce i-a facut injectia(ambele flacoane, vaca are in jur la 500-550 Kg) s-a ridicat in picioare cu ajutorul nostru si mama a vrut sa o stearga cu o carpa caci era anchilozata, iar tata a luat tesala si a apasat pe pulpa ei si imediat a cazut.Ea se da de pe o parte pe alta, dar nu se ridica. Ei i-am mai facut acelasi tratament si alalteri si acum nu se mai ridica.Cred ca a prins frica si... Mananca, bea apa si urineaza fara probleme.As vrea sa stiu daca mai sunt alte medicamente sau daca se va ridica?! Vitelul este sanatos, mananca si nu are probleme. Mersi si dau funda... happy sad

4 răspunsuri:
| gigite a răspuns:

"Bunicii mei au o vaca, care are 5 vitei si acum 2 luni a fatat si in urma cu 1 saptamana cand buni s-a dus ca o mulga si sa le dea mancare nu s-a mai ridicat.Am Chemat vetelinarul..." mai taie din vitei ca 5 e "multi" - cel mai mare ca ani e vacuta mareeeeee!

| dannyel86 a răspuns:

Daca ai apelat la un veterinar, numai el trebuie sa tina sub observatie animalul si sa-i dea tratamentul corespunzator. Intrebarile tale cer raspunsuri de specialitate si numai daca cineva care cunoaste domeniu e prezent pe TPU, doar atunci poti spera la un raspuns optim. Veterinarul din zona e cel care identifica si trateaza boli ale animalelor. Apeleaza doar la el!

| untu a răspuns:

Precizeaza cate vaci are, dar fara vitei!

| Anonimcunoscut123 a răspuns:

De cand o avem a fatat 5 vitei asta