anonim_4396
| anonim_4396 a întrebat:

Buna :* am un acvariu de 17 litrii [ am 2 alge false, aerator, filtru cu carbuni, lumina si lumina UV, termometru. 1 barcutza. si pietris.]am in jur de 20 guppy si 2 sanitari. chestia este ca mi-a murit un guppy si avea gaura in abdomen :O, iar la inca 2 care au murit nici nu m`am mai uitat. acum le fac un tratament cu TRIPAFLAVIN, dezinfectant de acvariisi nu au mai murit`...
poate fii cumva o boala care sa se declanseze dupa 2 saptamani de cand sora mea le-a dat mancare cu mana pe care o pusese, pe soareci, pisici`. straight face... mai ste o chestie, din filtrul de carbuni imi cazusera ceva carbuni, am shimbat apa, am spalat bine pietrisul. s. poate avealegatura si cu asta?! hheelllpp. pliz.
am 13 ani` si am avut in aacvariu si GRIS si l`am tratat greu, timp de 1 luna, chin incontinuu si satisfactia ca i-am salvat`. dar nu le stiu pe toate deci heeelpp! multumesc anticipat!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

1. Acvariul tau este suprapopulat. Si in conserve au pestii mai mult spatiu. Regula este 1l apa/1 cm peste. Nici eu n-o respect, dar macar 2l apa la 1 guppy ar trebui sa ai.
2. Acvariul trebuie ciclat. Daca ai spalat bine pietrisul, ai facut o mare greseala. In pietris si buretele de filtru se aduna bacterii care descompun dejectiile pestilor. Pietrisul nu se spala, ci doar se aspira la suprafata cu furtunul, la schimburile de apa, iar buretele se clateste doar cu apa din acvariu (cu apa scoasa cand faci schimburi).
Arunca plasticul ala si cumpara vreo 2 plante naturale (valisneria, elodeea).
Clar ai facut varza acvariul ala, cred ca in cateva zile vor mai muri din cauza acvariului neciclat. Daca observi ca se tulbura apa fara motiv, du-te si cumpara bacterii.
Pe scurt, probabil ca pestii au murit din cauza suprapopularii si acvariului neciclat, mai degraba decat din cauza mainilor surorilor tale.