| oanaamaria a întrebat:

am un catel, cocker, si este destul de rautacios cu persoanele straine, ma refer atunci cand vine cineva la noi in curte latra foarte mult la persoana respectiva. cum as putea sa-l educ sa nu mai latre? funda pentru cel mai bun raspuns big grin

Răspuns Câştigător
| katy a răspuns:

Faptul ca latra xand intra cineva in curte e foarte bine, e caine isi apara teritoriul, isi apara stapanii.mereu cand vine cineva trebuie sa-i spui musafirului sa vorbeasca cu el pe un ton scazut, nu ridicat ca si cum i-ar ordona ceva, astfel incat sa se imprieteneasca cu el sau sa ii arate ca prezenta lui acolo nu cauzeaza nici un pericol.animalele in general invata dupa tonalitatea vocii tale, daca ii spui mai rastit :nu ai voie! o sa-si de-a seama ca nu a facut ceva bun, cand face un lucru placut sa il mangai pe cap si sa-i spui bravo si asa o sa inteleaga ce e bine si ce e rau

4 răspunsuri:
| claudiu11re a răspuns:

Incearca tipa la el...vb cu el spune-i ca nu e bine spune-i tare du-te de aici ...ca sa te asculte

| Saddelyx a răspuns:

In primul rand depinde de varsta cainelui. Daca este inca pui poti sa-l educi singur certandu-l cand latra si recompensandu-l cand sta cuminte, sau il poti duce la un centru special.Dar daca este mai mare, cu greu il mai poti educa...

| skif2skif a răspuns:

Cockerul este un catel jucaus.Probabil ii este frica... Iartalhappy

| evilcookies a răspuns:

Si eu am avut cocker si de obicei latra la orice persoana care intra in curte. De obicei unii se speriau de el si de aceea el nu tacea. Sugerez sa-i anunti inainte pe vizitatori sa nu se sperie si sa-l lase pe catel sa-i miroase, fiindca puii sunt foarte jucausi, poate sa-l si mangaie putin. Dar daca susti ca e inca un pui, ar fi bine sa-l duci la dresaj, cockerii sunt foarte destepti si invata repede happy