| Sophyo1 a întrebat:

Am un catel de mai bine de o luna. Este in varsta de 2 luni.Stiu ce de la cateva saptamani de la aducerea acasa a cainelui isi va alege un stapan. Mie imi este frica sa-l pierd.Este cainele meu, adica eu l-am primit.Este un Bichon Frise cu Pedigree.Eu l-am certat cam de multe ori si se supara pe mine, l-am mai batut putin cat nu asculta si musca de mana, eu l-am chinuit cand ii faceam baie, zilnic il toaletez il pieptan si-l ud si-l curat la ochi si lui nu pre-ai placesad. Dar eu am grija de el si-l iubesc, eu ii fac de mancare, eu ii dau de mancare, eu ies cu el afara si eu il peri mereu. Mi-e frica sa-l pierd in sensul ca tatal meu nu-l cearta niciodata si mereu se prosteste cu el. Ii da si de la masa uneori sa manance, iar, eu nu-l las si se supara pe mine. (cainele) Am observat ca nu ma iubeste la fel de mult ca pe el si mi-e frica sa-l pierd mai ales ca eu sunt copil si va jur ca nu-l smotocesc si ma joc ca un copil cu el pentru ca sunt un copil mare laughing. In legatura cu dresajul, deja stie sa respecte comenziile si aici nu ne certam. Va rog sa ma ajutati. Credeti ca o sa-l pierd?(tatal meu nu face nimic din ce am scris eu)Daca da, ce pot face sa ma aleaga pe mine? Va multumesc de timpul acordat! FUNDA este a voastra!

1 răspuns:
| ema01 a răspuns:

Pai chiar daca esti mare nu trebuie sa nu il iubesti sau s-a nu il stragi in brate, sa te joci cu el. Cainele trebuie iubit la ori ce varsta (adica stapanul). Este foarte bine ca ii dai de mancare si ca il plimbi, il speli dar asta inseamna cam 60% din acea iubire care trebuie adusa unui catel 30% inseamna dragalasenia pe care trebuie sa i-o acorzi si 10% sa il lasi cateodata in pace sa stea unde vrea el si san faca ce vrea el! Si te-as sfatui sa nu il mai bati ca altfel nu o sa te iubesca asa de tare pe catvrei tu!(nici in gluma)