| Georgiana_Camelia_1997_sMXP a întrebat:

am un hamster pitic, de doua zile nu a ieșit din căsuța a slăbit foarte mult ochii i s-au lipit și merge foarte greu. din câte am observat are și dinții cam mari fata de cât ar trebui. am mai avut probleme cu el având in vedere ca de când s-a născut mereu a fost bolnav. este prima oară când a pățit așa. mereu am avut grija sa fie cât se poate de curat in cușca și cald. mâncare și apa i-o schimb in fiecare zi. nu stiu ce ar putea avea. este și cam bătrân are in jur de doi ani ..prima oară m-am gândit ca din cauza asta. dar ii este frica sa nu moara și nu stiu ce sa ii fac. poate sa ma ajute cineva cu un sfat?!

3 răspunsuri:
| alex495 a răspuns:

Legat de dinti ii are mari pentru ca nu a mai ros nimic, rozatoarele in special trebuie sa roada in permanenta ca sa si toceasca dinti, daca el e inactiv nu i mai toceste si ii are foarte mari. Imi pare rau sa ti spun dar foarte probabil e pe duca, in jur de 2 ani jumate poate trai in hamster, uni zic ca mai mult dar nu cred. Sfatul meu ar fi sa l duci la veterinar/pet shop de unde l ai luat, poate au ei ceva

| AntoniaRules a răspuns:

Imi pare rau pentru tine.E batran.Nu stiu cum te-as putea ajuta.Si al meu a murit acum un an. Avea 2 ani si era tot hamster pitic.

Bafta oricum!

| Andra22222 a răspuns:

Mi s-a intamplat sa aiba ochii lipiti si sa slabeasca pentru ca il trase curentul. Eu luasem atunci de la farmacia veterinara un unguent pe care i-l aplicam pe ochii, îl dadeam cu un pliculet de ceai de musetel fiert pe ochii si in loc de apa, ii puneam ceai de musetel. In mai putin de o saptamana, se facuse bine. Cel mai probabil l-a tras curentul, indiferent de caldura. Din pacate, el acum nu mai e. A murit anul trecut la varsta de 2 ani jumatate. Rest in pace, sweetie.
Oricum, sper ca te-am ajutat.