| xXGeo98Xx a întrebat:

Buna am un tekel de 3 luni si ma tot musca de mana de picior ce sa fac sa nu ma mai muste? sau daca acuma ma musca si cand va fi mai mare ma va musca?
Va rog raspundetim la amandoua intrebarii.

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Se joacă, nu te mușcă agresiv. Sunt destule jucării pentru căței, răsfață-l și pe el.
Pa, pa.

| RedNose a răspuns:

Cand musca spui "au", se incheie joaca si este ignorat 10-15min(se repeta de cate ori este nevoie), cand da sa muste i se spune "nu-i voie" (astea spuse pe ton ferm, rastit) si i se da o jucarie, dupa ce musca jucaria i se spune "bravo" si este alintat/mangaiat foarte entuziasmat. Acum este in perioada de crestere, cand i se schimba dintii, iar dupa 6 luni ar cam trebui sa termine cu muscatul, dar trebuie stat tot timpul cu gura pe el si cumparai jucarii de ros, nu i le dai pe toate o data si sa stea tot timpul langa el ca se plictiseste si trece la papuci, pantofi etc. In perioada asta cat musca nu te uca cu el decat cu jucarii, evita sa te mai muste, stiu cum e.
Succes!

| OnuOnulică a răspuns:

Salut
Nu, ai rabdare pana se invata cu tine.

| petre059 a răspuns:

Orice catel la varsta lui asa face,vezi ca la magazinul de unde ii cumperi hrana sunt niste oase cu care sa se joace, cumpara unul din acela si si va face de lucru cu el. Oricum tekelul nu este un caine agresiv(mai ales cu stapanul). Daca totusi mai face, ameninta-l cu un ziar impaturit, nu trebuie sa dai in el il pocnesti de mana ta sa auda zgomotul. Oricum ei sunt iubitori si ascultatori, mici sunt mai nebunatici.

| ion933 a răspuns:

Cumparai o jucarie el doar se joaca cu tinetongue

| al3x955 a răspuns:

E si normal ca atunci cand sunt mici sa aiba chef de joaca, cumpara-i si tu jucarii si stai linistit, cand va creste va deveni lenes si nu o sa mai aiba acelasi chef de joaca

| xXGeo98Xx explică (pentru al3x955):

I-am luat jucarii si pe toate aproape lea pierdut

| BullTerriers a răspuns:

Se joaca, poti sa ili duci la dresat