| FantomaTurcoaz a întrebat:

As vrea sa-mi spuneti niste rase de caini ( si niste informatii despre rasa respectiva) de talie mica, care pot fi tinuti in apartament, sa nu naparleasca foarte mult, potriviti pentru copii si care sa nu aiba un pret foarte mare. happy

Răspuns Câştigător
| Lexuletz a răspuns:

Buna caniche pitic am si eu si este matur are 3 ani nu naparleste deloc fiindca este hipoalergic( pentru copii care nu suporta animalele care naparlesc) de obicei este negru cu cravata alba si crem si albi mai sunt dar nu este de preferat deoarece se murdareste usor sunt foarte jucausi din proprie experienta happy invata foarte repede... cand aude de tata se duce la colt (depinde cum il educi) daca imi dai idul taiu de mes am sa-ti trimit poze cu el apropo masculul este de preferat deoarece femela are probleme din luna in luna. masculul are 5 kg iar femela 4 kg inaltimea masculului este de 35 cm

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna :*
Eu zic ca cel mai potrivit e Yorkshire Terrierul, am si eu unul de 7 saptamani.
Nu naparleste, nu face rele, e potrivit pentru apartament.
E din grupul mini sau mini toy (e cea mai mica rasa dupa chihuahua)
Dar dezavantajul e ca, costa destul de mult, de la 200 € in sus...al meu costa 400 € dar acel om mi l-a dat la 200 €
Spe ca te-am ajutat. Sa ai o zis placuta! :*

| Mihaitzz a răspuns:

Durata de viata : 12 - 14
Numar de pui : medie 4
Grup : Toy Group
Culoare : cafeniu, galben, nuante gri, negru, cu masca neagra, nu se accepta alb pur
Lungime par : lung
Marime : mica - toy
Naparlire : medie
Inaltime mascul : 15 - 23 cm
Greutate mascul : 3.5 - 5 kg
Inatime femela : 15 - 23 cm
Greutate femela : 3.5 - 5.5 kg
Spatiu necesar : caine de apartament

De costat nu costa foarte mult, dar acum depinde de tine.
Si in plus sunt si atat de adorabili puppy dog eyes

Succes in achizitionarea unei astfel de jucarie.

| FantomaTurcoaz explică (pentru Mihaitzz):

Imi poti spune si numele rasei? laughing

| Mihaitzz a răspuns (pentru FantomaTurcoaz):

A scuze laughing))
Pechinez imperial

| vanessa001 a răspuns:

Cel mai bun catel de apartament si pentru cobii este bichonul, care ramane mic este foarte prietenos si jucaus.
Alta alegere ar fi golden retriever doar ca acesti cresc un pic mai marisori dar sunt foarte cuminti si jucausi. Eu am avut golden retriever in apartament dar acum vreau un bichon maltez. happy

| MyBrownEyes a răspuns:

Aspect fizic

Volpino italiano este un caine de talie mica, de tip toy, care nu masoara mai mult de 30 de cm inaltime si cantareste aproximativ 5 kg. Culorile acceptate sunt alb, negru si rosu, unicolor. Exemplarele negre sau cele rosii sunt rar intalnite. Blana este glorioasa, abundenta si stralucitoare, firul de par ramane drept, dand aspectul de infoiat. Capul de forma piramidala, cu ochii rotunzi, mari si negri, denota vigilenta si vivacitate. Gatul purtat drept si urechile in forma de „v" erecte sau impresia unui cain inteligent, mandru cu o frumusete aparte.

Caracter

Jucaus si energic, Volpino este un caine cu o personalitate „mare". Este caine foarte atasat de stapan, care tanjeste mereu dupa atentie, este un caine de tinut in poala ideal. Este iteligent si relativ usor de dresat. Ca si companion este obedient, afectuos si loial. Daca sunt socializati de mici, se inteleg bine cu alte animale sau copii. Are instinctele de paza inca active, asa ca va semnaliza orice musafir, poftit sau nepoftit. Este un caine rezistent care se adapteaza atat traiului in apartament cat si celui la curte.

Aceste calitati prezinta si dezavantaje. Vulpino sufera foarte mult daca sunt lasati singuri acasa, de aceea nu se recomanda persoanelor ocupate, care petrec putin timp cu animalul. Anxietatea lui se va transforma in comportament distructiv ( ros, sapat, latrat, urlat). Acesti caini mititei sunt excelenti scurmatori, un Volpino bine motivat va putea sapa in cateva minute o groapa sub orice gard.

Toaletare

Blana bogata a acestui caine necesita atentie zilnica. Periatul, pieptenatul si periodic imbaiatul sunt necesare pentru a avea o blana impecabila. Aceasta este una dintre cele mai importante calitati ale acestui caine si e obligatoriu sa fie pusa in evidenta.

Sanatate

Fiind o rasa veche, rudimentara, Volpino este un caine cu putine probleme de sanatate specifice. Luxatia rotulei, epilepsia, cataracta, cancerul sunt afectiuni mai des intalnite la aceasta rasa, insa nu putem spune ca sunt caracteristic. Acordati atentie ingrijirii dintilor, urechilor si ochilor. Natura la inzestrat cu un sistem imunitar puternic, motiv pentru care acesti caini ajung pana la varste foarte inaintate (15- 16 ani). Funda?