| Laura_Murariu_2000 a întrebat:

as vrea sa stiu ce sa aleg intre o pisica si un motan. Locuiesc la apartament si nu vreau sa ma trezesc nici cu marcari de teritoriu dar nici cu miorlaituri stridente. In orice caz as vrea sa sterilizez sau sa castrez pisica doar ca nu stiu ce sa aleg. As vrea sa stiu daca dupa castrare, motanul mai marcheaza teritoriul. Chiar ma ingrijoreaza acest aspect. Multumesc

7 răspunsuri:
| cristimihailov a răspuns:

Buna, alege si tu un pisoi de plus si nu vei mai avea aceste probleme. In plus nici nu condamni o biata faptura sa stea intr-un apartament toata viata

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Alege motan, nu e chiar asa activ si e mai ok pentru apartament
Nu mai marcheaza teritoriul dupa ce il sterilizezi.

| Niklauss a răspuns:

Marcarea teritoriului e indiferent de ce ii faci. Iti recomand sa iti iei motan pentru ca nu ai surprize ca sunteţi mai multi peste noapte.
Dar daca îl iei de mic poti sa îl dresezi sa nu isi facă treburile in casa, doar in cutia aia pentru pisici.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Niklauss):

Cand e castrat nu mai marcheaza teritoriul

| Laura_Murariu_2000 explică (pentru Niklauss):

Daca imi iau pisica, oricum nu am sa o las afara ca sa poata sa vina cu pui. Ideea e ca in orice caz pisica sau motan o voi steriliza. Asa ca as vrea o garantie ca daca imi iau motan si il sterilizez, nu va mai marca deloc.

| HamsterulMeu a răspuns:

Hei!
Eu zic sa alegi motqnul.nu iti face griji de marcharea teritoriului.
Nu o sa isi marcheze teritoriul daca il castrezi.Credema am un motan.
Sper ca te-am ajutat!
Funda?

| Geaniiina a răspuns:

Motan. Am eu şi e tare cuminte, era castrat de când l-am luat şi nu am avut probleme cu marcarea teritoriului. Şi nu miaună strident doar când vrea mâncare, în rest mă şi ignoră uneori. laughing