| Larisa_Roxana_1990 a întrebat:

As vrea un nou animal de copanie si nu stiu ce sa aleg intre iepure pitic sau porcusor de guineia.Ce parare aveti? Care este mai usor de ingrijit? Argumete pro si contra. Multumesc anticipat. Funda! :*

4 răspunsuri:
| NoFeelings a răspuns:

Heii, Larisa! happy
Sincer, eu iti recomand iepurasii. Pe langa faptul ca zvonul cu mirosul urat nu este adevarat ( Daca cusca iepurelui este igienizata corespunzator si detine o piatra din acea care neutralizeaza mirosurile urate, chiar nu miroase deloc), iepurii sunt foarte blanzi si foarte inteligenti. Daca il iei de mic, un iepure poate invata sa nu roada decat jucariile lui si ceea ce ii acorzi tu. Iepurasul poate fi lasat afara (prin casa), liber. Nu musca decat foarteee rar, atunci cand sunt agresati sau cand se simt amenintati.
Daca mai ai nevoie de informatii, de genul informatiilor despre rasa etc, te ajut cu mare drag! happy

| oFrunza a răspuns:

Optez pentru iepure pitic deoarece mi se pare mult mai adorabil decat un porc ( totusi avem destui porci ca vine si Craciunul laughing ), ai grija sa il duci si la veterinar deoarece sunt predispusi la boli si se va rezolva cu un simplu vaccin si sa il perii macar odata pe luna si sa ii mai tai gherutele.
Iar daca o sa ai iepure pitic, astept niste poze sau sa il cunosc ^_^.

| Curios2215 a răspuns:

Iepurasul pitic poate fi intretinut oarecum usor doar ca ii trebuie o temperatura care depaseste 10 grade.Ele poate manca destul de mult pentru marimea lui si trebuie hranit des.
Porcusorul de guineia face multa murdarie dar e destul de frumos.Nu trebuie decat sa i lasi apa si mancare din cand in cand si totul va fi bine.Este la fel de sensibil la temperaturi scazute ca iepurasul pitic.
In consecinta dupa parerea mea merita iepurasul pitic!

| Larisa_Roxana_1990 explică:

*guineea