| Shift a întrebat:

Astăzi i-am cumpărat căţelului meu o zgardă şi o lesă. Problema e că-l deranjează zgarda, se scarpină încontinuu în zona gâtului şi încearcă să scape de ea. Înţeleg că e prima zi şi nah, e ceva nou pentru el, dar chiar nu ştiu cum să procedez. Să i-o scot sau să i-o las acolo? Se va obişnui cu ea?

4 răspunsuri:
| Ruxuletz a răspuns:

Depinde, ce fel de zgarda i-ai luat? Cati ani / luni are catelul? Daca i-ai cumparat o zgarda antipurici si are sub un an, parerea mea e sa ii cumperi una normala. Sau poate i-ai pus-o prea strans si il deranjeaza, incearca si afla care e problema, daca e totul ok, atunci lasa-l, o sa se obisnuiasca. Incearca sa ii distragi atentia. Joaca-te cu el...plimba-l...in asa fel incat sa uite big grin

| RoboBaby a răspuns:

Lasa-l cu ea la gat. se va obisnui in cele din urma. si catelusa mea a facut mofturi la inceput, dar apoi s-a obisnuit. Bafta!

| therock_5828 a răspuns:

Da pune-i zgarda doar cand mergi cu el pafara si incearca sa nu o strangi f mult

| drdre a răspuns:

Daca e zgarda antipurici si l-ai dat cu solutie pentru deparazitare externa aia e cauza!