| ligiligi a întrebat:

Ce fel de mancare ar trebu-i sa ii dau pisicii mele?(are pui in burta).

Răspuns Câştigător
| WannaMore a răspuns:

La pisica gestanta(insarcinata, mai pe romaneste) si indeosebi la cea in lactatie, necesarul de energie este mai ridicat, la fel ca si necesarul de proteina.Numarul de mese creste de la doua la patru, sau chiar cinci.Pentru femela in lactatie, cantitatea de hrana se va majora progresiv pana in cea de-a sasea saptamana, cu de 2-3 ori fata de pisica care nu alapteaza.In functie de numarul de produsi, cantitatile zilnice si saptamanale, se pot majora cu 20-25%.

Cel mai indicat este ca pisica sa fie hranita la ore regulate, doua mese pe zi, una dimineata si una seara, sau la cele mai in varsta, una pe zi, la cele gestante doua, in lactatie trei etc.

Cantitatile de hrana administrate pisicii trebuie controlate permanent.Astfel, pentru intretinere trebuie asigurate 20g S.U./kg (substanta uscata per kilogram greutate vie) sau 50g S.U. la o pisica de 2.5 kg.In cazul pisicilor cu greutati mai mari se vor asigura 17 g S.U./kg greutate vie.In functie de starea fiziologica, cantitatea de substanta uscata se mareste cu de 1.5 ori pentru cele gestante, de 2-3 ori pentru cele in lactatie si de 2 ori pentru cele in crestere.

Hrana administrata trebuie sa fie putin calduta, deoarece o mancare rece din frigider este deseori dezagreabila pentru pisici. Obisnuit, temperatura cea mai potrivita este de 37-38 gr.C. Daca pisica nu a consumat toata portia, i se va reduce cantitatea de hrana administrata cu o cantitate egala cu cea ramasa neconsumata din portia anterioara.In cazul in care ea va dori mai mult, va reactiona imediat.

Hrana care intra in alimentatia pisicii vor fi conservate in mod corespunzator pentru a nu se altera sau mucegai, deoarece sunt periculoase pentru organism.De asemenea vasele in care se pastreaza sau se administreaza hrana pisicii vor fi cat mai des spalate si dezinfectate. Pune-i mancarea si apa(schimbate regulat) in acelasi loc, cat mai aproape de unde sta ea de obicei. Good luck!:*Funda?

4 răspunsuri:
| Furculingură a răspuns:

Cand pisica mea a avut pui in burta i-am dat mancare normala doar ca in cantitate mai mare.Nu trebuie una speciala!

| mihaela2808 a răspuns:

Orice mancare nu conteaza.Dar sa ii dai mai mult decat de obicei pentru ca ea acum mananca pentru mai multi nu doar pentru ea.

| ligiligi explică:

Ok.Multumesc!

| ligiligi explică:

Ok.Multumesc!