| blackcat99 a întrebat:

Ce sunt mai eficiente pentru un catelus de 3 luni: zgarda antipurici sau picaturile acelea care se pun pe ceafa? Am incercat (pe cand avea 2 luni) sa ii cumpar picaturi si mi-a zis "tanti" de la petshop ca e prea mic. Am sampon antipurici si ii fac baie des, dar nu mai pot sa stau asa, pentru ca eu locuiesc la casa, am gradina. Si cuţu intra prin iarba, se joaca pe acolo si face puricei foarte repede. Ce e mai eficient? Fundita.

Răspuns Câştigător
| RedNose a răspuns:

Ca sa stii data viitoare neostomosan poti sa dai si unui pui de 10 zile fiindca nu e toxic. Sunt fiole pe care le pui la o anumita cantitate de apa(e prospect si pe net).
Parerea mea, ca picaturile sunt foarte eficiente. Poti sa folosesti si neostomosan, dar nu tine foarte mult, dar o fiola e ieftina, asa ca poti sa iei mai multe.
Faci cum crezi. Sa-ti traiasca!

11 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

Programul Advantage®: ingredientul activ din produsele Advantage este imidacloprid. Aceasta solutie afecteaza sistemul nervos al puricilor, cauzand paralizie si moarte imediata. Produsul este comercializat sub forma de pipeta si se aplica pe ceafa cainelui. Se recomanda dozarea in functie de greutatea animalului. Este recomandat cainilor si pisicilor care au implinit deja varsta de 8 saptamani si nu prezinta probleme de sanatate care le-ar putea distruge sistemul imunitar.

Pipetele din gama Advantage® elimina puricii si larvele lor in 12 ore de la aplicare, reducand riscul aparitiei dermatitei. Totodata, produsele din aceasta gama sunt foarte eficiente in prevenirea unei infestatii cu purici. Solutia rezista la apa si ucide larvele si puricii din mediul inconjurator. Solutia este eficienta si impotriva capuselor, fiind eficienta timp de 4 saptamani.

Produsele Advantage® sunt eficiente impotriva capuselor Ixodes ricinus, Ripicephalus sanguineus si Dermacentor reticulatus, flebotomilor Phlebotomus papatasi, Aedes aegypti si Culex pipiens.

Gama Frontline®: ingredientul activ este fipronil. Produsele Frontline sunt recomandate pentru cainii si pisicile care au implinit varsta de 8 saptamani. In cazul animalelor care traiesc in exterior, cum sunt cainii din curte, se recomanda aplicarea solutiei lunar. Elimina puricii, larvele lor si capusele in 18 ore de la tratament.

Se aplica intre omoplatii cainelui, eficienta acestui produs dureaza si 3 luni. Actioneaza prin depozitarea medicamentului in glandele grase si se imprastie odata cu secretia acestora. Este o alegere buna pentru cainii care sunt imbaiati frecvent sau care petrec mult timp in apa. Se aplica in functie de greutatea animalului, asa ca e indicat sa consulti medicul veterinar inainte de a deparazita extern cainele.

Desigur ca exista pe piata multe alte produse eficiente impotriva puricilor si capuselor, printre care amintim: Revolution® (ingredientul activ e selamectin, eficient pentru viermi si alti paraziti), BioSpot® (contine permethrin-pyriproxifen), Program® (cu lufenuron), zgarda Ovitrol® (cu methoprene) si zgarda Preventic® (ce contine amitraz). Intreaba intotdeauna medicul veterinar inainte de a cumpara un produs antiparazitar!

Multa sanatate tie si catelusului tau happy
thumbs up

| Naяutσ a răspuns:

Picaturile, plus ca unele zgarzi au un miros intepator, o va da sigur jos.

Da-o naibi pe tanti, tu pune-i picaturi ca zgarzile nu-si fac efectul prea repede! laughing

| Azµre a răspuns (pentru Naяutσ):

Picăturile nu sunt recomandate cățeilor sub 6 luni.

| Naяutσ a răspuns (pentru Azµre):

Da stiu ca nu sunt, dar eu am folosit pe pui de 4 luni si nu au patit nimic.

| Azµre a răspuns (pentru Naяutσ):

Da știu, e ca și paracetamolul nu îl da la copil mic, depinde și de cum sunt crescuți câinii și așa mai departe, normal că dacă la 4 luni e țapăn n-are nici ep dracu că îi dai cu soluție laughing

| razvilol a răspuns:

Picatrurile sunt mai eficiente pentru ca picaturile sunt absorbite in piele. Zgarda are un miros urat si nu rea e indicat sa te joci cu el cand are zgarda pentru ca sare pe tine il iei in brate si se pune prafu ala din zgarda pe haine etc...

| Lavinia7386 a răspuns:

Eu ii cumpar cainelui meu picaturi si nu am avut probleme cu puricii. Sunt mai bune decat zgarzile

| crazypretty a răspuns:

De fapt picaturile nu. sunt pentru pui sub patru luni iti recomand picaturi parakill auaceiasi substanta ca frontline dar sunt mai ieftine

| RexReaper a răspuns:

Pune-i picaturi

| natynaty2010 a răspuns:

Este mult mai eficienta zgarda antipurici.O sa vezi dupa cateva zile cand il mangai cum purecii vor cadea morti.

| razvilol a răspuns (pentru natynaty2010):

Ne e adevarat purici fug de la zgarda si ai sanse sa iei si u purici