| PixaGixa a întrebat:

Buna:D sunt intr-o moare dilema si sperc ca voi o sa ma ajutati:D

Eu am un fel de obsesie pentru caini, ii ador:D acum ceva timp mi-am luat un metis, Layla pe care o iubesc enorm:X
ai mei au observat cat de mult o iubesc si cat de bine o ingrijesc, stiind de obsesia mea pentru caini s-au hotarat ca, de craciun, sa imi mai ia un caine(de data aeasta de rasa) stiu ca o sa imi fie greu cu 2 caini insa unt sigura ca o sa ma descurc, Layla e o catelusa foarte prietenoasa si sunt sigura ca o sa accepte un alt caine, problema este ca nu reusesc sa ma hotarasc ce rasa de caine sa imi iau:D Bichon Frize sau SharPei? :D

Bichonul este atat de sweet, dulce si pufos, mi-am dorit unul de ff mult timp, este un catelus asa.pentru fetite cochete:P insa acest caine este deja foarte obisnuit, daca scot capul pe fereastra vad mai multi bichoni decat caini vagabonzi:))toate pitipoancele(fara suparare) au bichon...

SharPai-ul este foarte deosebit si ff frumos, pe langa asta imi confera acea siguranta deoarece pare si un caine fioros(Eu am nevoie de un caine care sa fie capabil sa ma apere, nu sa il apar eu pe el)Este de talie medie(mereu mi-am dorit un caine mare dar cum stau la loc nu sa putut, dar si de talie medie e bun;) ) pe langa asta nu necesita atat ingrijire precum Bichonul...

BICHON FRIZE:

http://www.anunt-anunturi-online.ro/files/_images/3840-b ichonbolognez03.jpg

Inaltime : 23-30 cm.
Greutate : 3-6kg.
Temperament : Prietenos, activ, gentil-manierat.
Comportament fata de copii : Exceptional de bun cu copiii.
Comportament fata de alte animale din casa : Ii face placere orice fel de companie.
Atributii speciale : Caine de familie.
Paza : Nivel ridicat.
Protectie : Nive foarte scazut.
Intretinere : Necesita ingrijire zilnica a robei. Periere, toaletaj periodic si imbaiere regulata. Tundeti in jurul ochilor blanita pentru a evita adunarea scurgerilor ochilor si tundeti in urechi si din lungimea lor, toate acestea cu o foarfeca cu varf tesit rotund. Curatati ochii pentru a preveni patarea. Necesitatea de exercitiu poate fi indeplinita numai prin joaca minima de zi cu zi prin casa, dar totusi le plac mult plimbarile sau joaca in parc.
Grad de inteligenta : Nivel foarte ridicat.
Obedienta : Nivel foarte ridicat.
Rezolvarea problemelor : Nivel foarte ridicat.
Activitate :
In exterior : Nivel mediu. In interior : Nivel foarte ridicat
Probleme de sanatate : Sunt posibile unele probleme cu genunchii, blocaj al canalului lacrimal, probleme de piele, cataracta si epilepsie.

SharPei

http://www.cutzu.ro/poze/shar-pei-1234bf.jpg

Inaltime : Mascul 44 - 51 cm; Femela 44 - 51 cm
Greutate : Mascul 22 - 30 kg; Femela 22 - 30 kg
Temperament : Independent, detasat
Comportament fata de alte animale din casa : Socializarea din timp va minimiza instinctul agresiv
intre specii.
Paza : Nivel ridicat, este un caine atent, iar expresia sa sobra va tine strainii la distanta.
Protectie : Nivel ridicat, are temperament de caine de paza, dar va deveni prieten cu vizitatorii regulati.
Intretinere si dresaj : Trebuie acordata atentie regulata pentru verificarea zonelor dintre cute in scopul prevenirii iritatiilor. Masajul regulat si perierea cu o perie din fire de par natural vor mentine blana in conditie perfecta. Dintii trebuie periati si unghiile taiate o data la 10 zile.
Exercitii regulate in lesa sunt necesare, de asemenea si dresaj ferm cu socializare la varsta frageda pentru a evita agresivitatea la maturitate.
Grad de inteligenta : Nivel ridicat. Un caie istet si intuitiv, dar care poate fi manipulat cu usurinta. Dresajul trebuie facut cu o mana ferma, determinata.
Activitate : Depinde, unele exemplare din aceasta rasa sunt atletice, altele sedentare.
Mediu indicat : Atata timp cat este membru al unei familii este fericit, viata de canisa nu ii este pe plac.
Probleme de sanatate : Boli cronice de piele. Entropion. Alergii
Medie de viata : 7 - 12 ani

Trebuie sa ma gandesc si la Layla, ce caine i-ar placea si ei mai mult, cu ce caine s"ar intelege mai bine si trebuie sa ma gandesc si ce caine mi s"ar potrivi mie mai bine

va rog ajutati-ma:D voi ce rasa ati alege(argumentati)?:D

5 răspunsuri:
| zxcxzxc a răspuns:

SharPei este un caine mai greu de ingrijit! in fiecare si trebuie sa il stergi intre cutele de piele cu betzisoare de urechi, asta daca vrei sa fie sanator viitorul membru al familiei! crede-ma ce zic, stusiez medicina veterinara! daca iubesti enorm animalele asta nu inseamna ca este o obsesie! stai lin, e foarte bine sa iubim animalutzele din jurul nostru! sper ca te-am ajutat! daca mai ai intrebari ma poti contacta!, iar Bichonul nu este chiar asa de pretentios, dar trebuie tuns sau periat foarte des, deoarece parul fiind mai lung automat ii si cade mai mult par!

| YumiSukinanda a răspuns:

Pai daca ai zis ca ai o catelusa layla ia-ti un bichon frize este foarte frumos dragut mititel si scump doamne! si ia-ti un mascul ii va prinde bine laylei poate va avea si ea o familie: sot(bichon frize-mascul) si impreuna sa aiba puisori, ar fi o alegere foarte buna! funda :d?

| georginika a răspuns:

Din ce am citit eu cred ca tu iti doresti mai mult un SharPei decat un bichon. Asa ca mai bine ia`tu un sharpei.

| Crissena a răspuns:

Trebuie sa alegi o caracteristica pe care ti-o doresti. ai zis ca vrei catel de paza si ca te vei descurac cu 2 animale - ia-ti un shar-pei. daca il dresezi corect, este un caine excelent. apoi, va trebui sa alegi un anume temperament intre cainii pe care ii vizionezi. cauta teste pentru pui de catei, modul de reactie la stimuli si semnificatia lor. apoi, ttrebuie sa incerci sa ii vezi gradul de sociabilitate alaturi de catelul pe care deja il ai. Sa stii ca de obicei, ei au nasul mai bun ca noi, ia-l la vizionare. si in plus, daca iti iei pui, sa stii ca va creste corect si frumos alaturi de Layla.
Succes

| ionuku a răspuns:

Eu iti spun sa iti iei un bichon si eu am sharpei nu imi pare rau ca l-am luat dar sunt foarte greu de intretinut sunt foarte sensibili si trebuie sa ai grija la mancare si blana sunt foarte bolnaviciosi.