| Foxx_Flavius_1992 a întrebat:

e prima oara cand scriu aici si probabil ultima. Prietena mea si-a dorit foarte mult un caine pe care sa il poata creste asa cum vrea ea. A primit ce si-a dorit de la parintii ei. A avut grija de el cum nu se putea mai bine, l-a hranit numai cu mancare pentru caini (royal canin), nu l-a scos afara (il va scoate cand va termina vaccinurile- cainele are 2 luni si jumate). Totusi, parintii ei sunt mai indulgenti: i-au mai oferit din cand in cand cate o felie de salam, o patratica de ciocolata fara ca ea sa stie. Acum cainele prefera sa doarma in camera parintilor. Si-a dorit doar sa ii faca bine, sa il protejeze, totusi a primit in schimb neglijare din partea cainelui. Vreau sa o ajut, cum ar putea sa il faca pe catel sa o iubeasca mai mult? La urma urmei, ea ar trebui sa fie considerata stapana si nu parintii ei. Cainele este de rasa bichon havanez- in cazul in care are vreo importanta. Multumesc anticipat si scuzati pentru textul lung.

Răspuns Câştigător
| JulyStorm a răspuns:

Multi dobitoci pe aici.
Cainelui NU i se da NICIODATA CIOCOLATA! Ficatul lor nu o poate procesa si este toxica pentru ei.

In ceea ce priveste cainele, acesta isi va alege drept stapan persoana cu cel mai puternic caracter din casa. Altfel spus, nu bunatatile fac diferenta, ci felul in care este tratat cainele si insusi caracterul stapanului.
Eu nu prea stau pe acasa, ai mei imi rasfata cateaua non-stop, si totusi aceasta doarme cu mine si eu sunt singura pe care o asculta si la care nu face nici o figura.
Diferenta intre mine si ei este ca eu ii ofer si disciplina pe langa afectiune, si nici nu ii fac toate mofturile.

I-as sugera prietenei asteia ale tale sa vizioneze macar un sezon din The Dog Whisperer (se gaseste pe YouTube) pentru a invata sa se poarte ca un lider de haita.
Dar, cel mai important, daca vrea o viata lunga pentru cainele ala, sa NU-i mai dea niciodata ciocolata, carne si oase de pui sau de porc, paine, cartofi prajiti sau orice fel de prajeli si altele de genul. Daca vrea sa-l rasfete, exista la pet shop-uri tot felul de bunatati pentru ei, sau ii poate cumpara cate un osisor mic de vita. N-o sa il poata roade, insa va fi foarte fericit sa incerce.

| VladGH a răspuns (pentru JulyStorm):

NU este corec in privinta cum isi alege ciinile cu cine sa-si petreaca timpul. Ciinile este un animal, el prefera sa stea mai mult pe linga persoanele care ii face toate mofturile, nu-l certa, chestii de astea.

| JulyStorm a răspuns (pentru VladGH):

Clar nu ai si nici nu ai avut animal de companie (nu, pestisorul auriu nu se pune). Eu nu vorbesc din auzite sau din carti de povesti.
Am acum si am avut toata viata mea caini si alte animale in casa.
Mata isi alege de stapan persoana care ii ofera bunatati. Cainele isi va alege stapan persoana care este capabila sa ii fie lider.
Mai fa putina documentare.

| VladGH a răspuns (pentru JulyStorm):

happy Am ciine in casa si sunt in Italia unde aproape fiecare are un ciine in familie. Ciinile este un animal si cum il dresezi asa si se coporta.

| Pimpux a răspuns (pentru JulyStorm):

Mare bullshit zici aici. eu am avut un caine ce manca ciocolata, prajituri, carne de porc, bananea, portocale, mere, etc. etc. si ce a patit? a murit la 17 ani.

| JulyStorm a răspuns (pentru Pimpux):

Nu compara un caine de rasa (bichon sau alta) ce are in background zeci/sute de generatii hranite cu mancare de calitate... cu vreun maidanez corcit cu vreun tomberonez care e capabil sa manance orice.
Si cainele lu' bunica-mea a trait 15 ani desi a mancat orice i-a picat sub nas, dar daca e un maidan, stomacul si sistemul sau a avut la dispozitie generatii intregi in care sa se caleasca.
Si poate ca tu ti-ai hranit cainele cu toate rahaturile mai sus mentionate, dar nu prea e cazul sa te lauzi cu asta. Demonstreaza doar ca nu stii cum sa ai grija de un animal de rasa si ca nu ar trebui sa detii unul. La veterinar l-ai dus? Stii ce-s alea deparazitarile de la 3 luni? Vaccine la un an? Vidarea glandelor la fiecare 2 luni? Ai stat vreodata treaz in timpul noptii sa ai grija de el sau sa ii tii companie cand se simtea rau? Sau te-a durut in pix de fiecare data cand il vedeai abatut? Ori, si mai rau, nici n-ai observat? Ai petrecut ore intregi citind sau facand documentare despre comportamentul canin, despre temperament, despre alimentatie, dresaj, etc?
Sau... cea mai importanta intrebare: Ai intrebat vreodata un VETERINAR cum sa iti ingrijesti animalul de companie?

Hai sa iti explic pe scurt, ca oricum imi uzez tastatura degeaba:
Carnea de porc si mancarea grasa in general va avea efecte nocive - fie i se va depune grasime in jurul inimii, fie pe peretii vaselor de sange, fapt ce duce la ingrosarea acestora si in timp la o mai proasta circulatie e sangelui spre si dinspre creier.
Ciocolata este toxica pentru ficatul tuturor cainilor.
Oasele de porc si de pasare (de tara) sunt ascutite si le pot perfora intestinele.

Daca mananca fructe si legume, e foarte bine. Sunt chiar indicate in alimentatia oricarui patruped.

| JulyStorm a răspuns (pentru Pimpux):

Nu compara un caine de rasa (bichon sau alta) ce are in background zeci/sute de generatii hranite cu mancare de calitate... cu vreun maidanez corcit cu vreun tomberonez care e capabil sa manance orice.
Si cainele lu' bunica-mea a trait 15 ani desi a mancat orice i-a picat sub nas, dar daca e un maidan, stomacul si sistemul sau a avut la dispozitie generatii intregi in care sa se caleasca.
Si poate ca tu ti-ai hranit cainele cu toate rahaturile mai sus mentionate, dar nu prea e cazul sa te lauzi cu asta. Demonstreaza doar ca nu stii cum sa ai grija de un animal de rasa si ca nu ar trebui sa detii unul.
La veterinar l-ai dus? Stii ce-s alea deparazitarile de la 3 luni? Vaccine la un an? Vidarea glandelor la fiecare 2 luni? Ai stat vreodata treaz in timpul noptii sa ai grija de el sau sa ii tii companie cand se simtea rau? Sau te-a durut in pix de fiecare data cand il vedeai abatut? Ori, si mai rau, nici n-ai observat? Ai petrecut zeci de ore citind sau vizionand documentare/emisuni despre comportamentul canin, despre temperament, despre alimentatie, dresaj, etc?
Sau: Ai intrebat vreodata un VETERINAR cum sa iti ingrijesti animalul de companie?

Hai sa iti explic pe scurt, ca oricum imi uzez tastatura degeaba:
Carnea de porc si mancarea grasa in general va avea efecte nocive - fie i se va depune grasime in jurul inimii, fie pe peretii vaselor de sange, fapt ce duce la ingrosarea acestora si in timp la o mai proasta circulatie e sangelui spre si dinspre creier.
Ciocolata este toxica pentru ficatul tuturor cainilor.
Oasele de porc si de pasare (de tara) sunt ascutite si le pot perfora intestinele.

Daca mananca fructe si legume, e foarte bine. Sunt chiar indicate in alimentatia oricarui patruped.

| Pimpux a răspuns (pentru JulyStorm):

Domnuta draga, era un cocker. avea toate vaccinurile la zi. nu era unu de pe strada. nu vorbi si judeca in necunostiinta de cauza.

| Foxx_Flavius_1992 explică (pentru JulyStorm):

Nu ea i-a dat ciocolata, ci parintii ei, fara ca ea sa stie. In plus, cainele are 2 luni jumate... oare chiar isi formeaza un stapan de la o varsta asa de mica?

| Stefan_Craciun_1993 a răspuns (pentru Pimpux):

Ai dreptate la mine medicul mi-a zis ca o bucata de ciocolata nu ii strica, doar asa de rasfatare si mananca multe fructe si legume de oricare si e foarte ok

19 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

"Patratica" de ciocolata, un biscuite sau alt aliment acceptat dar diferit de hrana obisnuita sunt percepute, de catel, ca o forma de alint. Oferindu-i din cand in cand cate un "alint", parintii fetei au reusit sa-i castige afectiunea!
Este ceea ce ar trebui sa faca si prietena ta --- sa-l alinte, din cand in cand, cu bunatati!

| RedNose a răspuns:

Ar putea sa inceapa sa-l dreseze astfel se va consolida relatia dintre caine si stapan.

Ce a spus si MadalinaEMG nu-i mai dati ciocolata!

| anonimg a răspuns:

Ispita, daca nu ar fi fost placuta nu i s-ar mai fi acordat atentie.
Asa si aici: tot ce este dulce atrage orice animal. (Nu uita ca dulcele nu este intotdeauna si bun, chiar daca este si atragator. Vorbesc de parintii ei). Oare n-ai observat ca si dresorii, dupa fiecare numar ofera ceva dulce animalelor?
Oricum, nici tu si nici prietena ta sa nu manifestati nici macar o urma de invidie pe parintii fetei din pricina ca acestia au reusit sa castige de partea lor -"cu zaharelul"- acel necuvantator. Animalul este animal si el nu poate fi tras la raspundere pentru faptele sale. Cat despre parinti, acestia vor fi trasi la raspundere de catre Dumnezeu, care "va aduce orice fapta la judecata, si judecata aceasta se va face cu privire la tot ce este ascuns, fie bine, fie rau." (Eclesiast.12:14)
Cat despre fata, ea sa se cerceteze bine, sa caute in trecutul ei si sa vada pe ce cai si din ce dorinte a dorit ea cainele acesta; caci intotdeauna omul va suporta consecintele faptelor sale.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu prea are ce face, cainele s-a acomodat cu parintii.Trebuie doar sa vorbeasca cu parintii ei sa nu ii mai ofere atentie, in schimb trebuie sa-i ofere ea, ciocolata si bunatati, pentru ca si cainii au suflet. A da numai mancare de caini, e echivalent cu a manca ea numai conserve sau mancare rece. asta e.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prietena ta nu mai poate face nimic, pentru ca dupa ce si-a ales cainele stapanul nu o sa si-l schimbe.
Oricum sunt doua chestii diferite, pentru ca un catel poate sa iubeasca foarte mult pe cineva chiar daca nu il recunoaste de stapan.

| VladGH a răspuns:

Dar ce egoism... daca pina in atita este geloasa lasa sa-si ea ciinile si sa plece de acasa laughing

| Foxx_Flavius_1992 explică (pentru VladGH):

Intr-adevar, e absurd. Totusi, fac tot posibilul sa fiu alaturi de ea. happy

| YunoGasaiEceaMaiTARE a răspuns:

Sincer JulyStorm are dreptate! Cainele nu mananca oase de pui sau de altele de la tara deoarece sunt ascutite! Cu ciocolata tot asa! Iar da cainele alege el stapanu. Cel ce crede ca poate sa fie. Ca nu il neglijeaza, dar nici extra extra extra x10 afectiune.

| Dafii a răspuns:

Ce prostie. Nu e bine să i se dea ciocolată de niciun chip. Mă rog, nu ştiu dacă poate face asta acum, trebuie să petreacă mult timp cu el. Dacă părinţii s-auu băgat asta e... Şi mie mi s-a întâmplat aşa cu prima pisica, dar acum nu mai e aşa. Le am pe cele de la ţară care practic mă adoră mai mult decât toţi la un loc. Mereu le aduc mâncare şi ştiind că eu sunt miloasa si le dau mereu, când mă duc la tară mereu se dau pe lângă mine, dar nu sunt singurele mai sunt şi doi dintre căţeluşi bunicii.

| westie21 a răspuns:

Imi pare rau pentru prietena ta dar rasa asta a dat dovada de putina inteigenta. asa ca nu stiu la ce s`ar putea astepta altceva de la el...