Întrebare recomandată | GabriellaGabby a întrebat:

Buna
Imi doresc foarte mult un catelus dar parintii nu ma lasa.Desi stau la curte si as avea posibilitatea sa il tin ei tot nu ma lasa. Spun ca eu nu o sa am grija de el ca toata treaba o sa le ramana lor.Eu tot incerc sa ii conving pentru ca imi doresc mult unu totii prietenii mei au catei si se joaca mereu cu eii puppy dog eyes.Si mai e ceva... ziceau ca nu au bani sa-mi cumpere unu asa ca le-am propus sa luam de la un vecin dar nici asa nu ma lasa sad
Cum as putea sa ii conving?
App.e cineva din Campina?happy

17 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna Gabbyhappy
pai sa iti zic cum au procedat ai mei copiii, pentru ca nu eram de acord pe vremea cand locuiam la bloc, ei asteptau sa ma culc, s-au sa plec la servici, apoi aduceau tot ce gaseau afara. caini, pisici, in special catei micuti, cand veneam de-la munca ei ii dadeau afara, si tot asa pana cand am cazut grav bolnava si a trebuit sa ma internez, apoi au gasit un pui de catelusalove struck si au adus-o in casa, nestiind ca eu o sa mai vin si acasa cand am venit acasa pe neasteptate, si am deschis usa cine credeti ca latra la mine si se gudura? puiutul de catel, nu va zic cum au reactionat copii cand m-au vazut, au si sarit cu gura pe mine: sa stii ca Rituta face afara kk, noi stergem in urma ei, intreaba-l pe tata, si uite asa, m-am acomodat destul de repede si astazi nu pot sta fara catei, bine ca acum stam la casa deci am 3 bucati un lup si 2 pichinezi, asa si ai tai parinti se vor obisnui cu ideea de a avea si un catel, dar tu trebuie sa fii convinsa ca poti avea grija de el, sa stergi, sa aduni dupa el, sa il scoti afara, la un momendat nu copiii mei ieseau afara cu catelusa, cine credeti ca iesea acum afara cu ea? eu, mama care ma opuneam cu desavarsire ca nu e voie sa cresti un catel la bloc, uite ca de dragul copiilor mei am trecut peste tot
O seara buna si iti doresc sa ai succes in dorinta ta...happy

| XByancaElenaX a răspuns:

Nu iti lua am eu unul si mi-a mancat zilele bine eu stau la bloc si trebuie scos Dar sunt foarte multe cheltuieli plus ca este foarte greu trebuie sa te asiguri de anumite standarde!

| lila36 a răspuns:

Am ceva care ii va convige total:fii copilul model pentru o saptamana oerate sa strangi masa si sa speli vasele ajuta la treburi casnice etc.aduna argumente pro si contra si spune-le ca cainii aduc multa responsabilitate si ca vei lua note mai bune daca vei avea unul.a-ti un program special in care iti aci temele te joci cu el si ii dai de mancare. spune-i ca tu personal o sa strangi banii ca sa il iei si ca sa ii stragi potii plimba cainii de pe strada ta. sper ca te-am ajutat.

| MaTrIx8378 a răspuns:

Pai,intai vorbeste cu unul dintre parintii tai care te intelegi tu mai bine cu ei, si roaga-te frumos sa-ti cumpere un catel, promite-i ceva, ca vei invata bine, ca o sa asculti de ei, sau sa ti-l faca cadou de ziua ta de pe acum, spune-le ca o sa ai grija de el, o sa ii dai de mancare tu, o sa il scoti afara, fale pe plac lor, succes

| kteichd a răspuns:

Aici as propune cum am facut si eu happy.
In primul rand asta o sa dureze ceva timp.
1.Incearca sa ajuti cat mai mult la treburile casei niciodata sa nu spui sunt obosit/a sau ca iti este lene.Intreaba mai mereu daca poti sa ajuti cu ceva. O sa dureze cam 2-3-4 saptamani.
2.Iar in astea 2-3-4 saptamani incearca sa pari trista iar cand te duci afara si din intamplare se uita joaca-te cu un caine si sa pari fericit/a. iar peste 2-3-4 saptamani, cel mai bine de craciun sau revelion intreaba daca poti sa ai un caine macar 1 saptamana si subliniez le spui 1 saptamana. Daca te lasa In saptamana aia sa ajuti la treburile casei in continuare dar sa ai grija Mare de catelus. Dupa totul vine de la sine.La mine a functionat.Si incearca sa le spui cand ei sunt extrem de fericiti.

Răspuns utilizator avertizat
| aiCEVAcuMINE a răspuns:

Poti sa eu un caine al unei vecine pentru a le face o demonstratie

| Fiona232 a răspuns:

Arata-le avantajele de a avea un caine

| Ionucaaa a răspuns:

Arată-le că eşti responsabilă. Într-o zi, când ei sunt relaxaţi şi în toane bune (ÎN NICIUN CAZ când vin obosiţi după o zi de lucru) şi discută cu ei despre asta: de ce nu te lasă să ai un căţeluş?

| yulymcl a răspuns:

Spunele sa iti cumpere un catel impaiat

| Ioanaksb a răspuns:

Poarta-te cat mai bine, ia note bune si arata-le ca esti responsabila si ordonata. Dupa ce faci asta gaseste momentul potrivit si intreaba-i.Succes!

| BubblesHere a răspuns:

Pai eu nu sunt chiar din Campina dar prin apropierewinking ..Pai eu te sfatuiesc sa ii rogi sa te lase o saptamana sa vada cum te descurci si daca o faci cum trebuie... eu stiu poate cedeaza happy. Mai ii poti santaja dar asta ne e chiar cea mai buna idee. Sau roaga-i sa faci ceva in schimb (note bune, curat in camera etc).
Si mie imi plac mult animalele si am avut 2 iepurasi la bloc dar i-am dat ca nu se simtiau bine stand intr-un balcon.
Succes! :*

| edyman777 a răspuns:

Pai eu ti-as spune o varianta care functioneaza la mine acasahappy.

Cand vreau niste banuti sa imi cumpar o acadea parinti imi zic ca imi stric dintii si nu imi dai bani.Asa ca eu le zic: Va aduc portofelelelaughing. Ei rad si pana la urma imi dau bani.Dar ai grija sa ii prinzi intr-o zi bunawinking bafta cu catelusul.

| PapusikaFrumusika a răspuns:

Spune-le parintilor tai ca daca luati catelul tu vei invata bine si nuvei sta mult la calculator si dovedes-te ca esti responsabila

| eNNNoStef a răspuns:

Pai am trecut si eu prin asta, dar cu timpul o sa cresti nu o sa mai vrei catelus poate vrei altceva.In fine sa revenim-AR trebuii sa iti strangi tu bani si sa cumperi unul in jur de 40 lei costa.Mai pui inca vreo 10 lei pentru zgarda anti-purici si capuse. Si du-te hotarata la parinti si roaga-i cat poti tu de tare si inainte de asta sa fii sigura ca o sa ai tu grija de el OK.Si sper sa te ajute raspunsul meu.Te pup sper sa ai ce iti doresti. Daca vrei funda happy

| toma1andrei a răspuns:

Nici parintii mei nu ma lasa sa am un caine asa ca traiesc si fara crying