| nonametoshow01 a întrebat:

Buna, in primul rand tin sa zic ca este duminica si orice cabinet din orasul meu este inchis.
Pisica mea a vomitat astazi viermi, cativa mici si unul lung si negru, banuiesc ca sunt limbrici, imi e frica sa nu ii dea si cainelui meu..este genul de pisica care daca prinde usa deschisa o ia la fuga fiindca este adoptata si are 8 luni, deci nu pream unde sa o separ, nu stiu ce as putea face, orice sfat este bine venit

2 răspunsuri:
| Ilovedinero a răspuns:

Limbricii nu se transmit decat daca un alt animal mananca voma sau fecalele celui afectat.Un caine nu o sa stea prea mult langa o pisica.Maine dimineata mergi si iei de la farmacia veterinara pastile de deparazitare pentru pisici si spui veterinarului ca este deja infestat.( daca nu stie ca este infestat iti va da insa iti va prelungi perioada de timp la care trebuie sa le ia.)Mie cand am avut probleme a trebuit sa ii dau jumatate de pastila la 3 zile.2 pastile si am rezolvat problema.

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Buna! Le dai deparazitarea la amandoi si ai scapat de griji. Atentie ca pisicii trebuie sa ii repeti deparazitarea interna la 14 zile (de la prima deparazitare). In general deparazitarile elimina doar adultii si nu ouale, de aceea se recomanda repetarea. Cu stima!
ps: https://www.veterinarladomiciliu.ro/deparazitarea-interna-la-pisici/