| B3HappyN0Worry a întrebat:

O sa primesc în curând un bichon maltez de 6 săptămâni. E primul meu câine şi nu ştiu foarte multe. Aş avea nevoie de câteva sfaturi. Nu vreau să ducă lipsă de nimic.
Şi cât despre nume, e băieţel şi m-am gândit la Lucky, dar aş mai vrea şi alte sugestii. Mulţumesc. happy

Răspuns Câştigător
| IoanaPuppy31 a răspuns:

Salut,vreau sa iti dau cateva sfaturi din experienta mea. Am avut si eu catelusi si inca am. In primul rand catelul trebuie dus la veterinar sa vedeti cum sta cu starea de sanatate, si bineinteles ca trebuie sa il duceti la controale din cand in cand atunci cand se comporta ciudat sau e trist, mai ales ca e puiut. In al doilea rand e puiut, multa multa atentie si afectiune! Sa te asiguri ca are hrana si apa tot timpul insa sa nu exagerezi, banuiesc ca iti va spune veterinarul cum il hranesti si cu ce pentru ca e pui si are si rasa specifica. De asemenea e important sa il scoti si afara dar cum e ger sa il imbraci cu o hainita, sa i cumperi lesa.Ce sa mai spun..Sa nu te superi daca face mizerie pentru ca asa is animalele dar incearca sa il obisnuiesti sa isi faca treburile afara si daca il obisnuiesti se va cere afara cand are nevoie. Ai grija ce resturi de mancare ii dai! Si cainii se ineaca usor la fel ca si oamenii, ai grija in special la oasele de peste, am inteles de la o prietena ca sunt foarte periculoase. Sa te asiguri ca, catelul este curat si spalat. Poti sa il speli acasa cu sampon de catelusi cum iti spune veterinarul sau la salon. De caini bineinteles. Sper ca o sa iti placa catelul! Sunt o companie foarte placuta. Sa ii acorzi multa iubire si sa nu il ignori niciodata! Am uitat sa mentionezi, sa nu l lasi afara nesupravegheat si uneori nici in casa daca ai obiecte ascutite gen cutit sau cu care s ar putea juca dar rani. Si sa eviti alti caini de talie mare pentru ca n ai vrea sa se raneasca.E ok daca ai doi caini unul mic si unul mare si se cunosc nu o sa se intample nimic dar cu cainii straini e altceva. Mna..si cat despre nume, Lucky e frumos daca tie iti place! asta conteaza cel mai mult. Iti mai dau o idee, numele cainelui bichon al unei prietene e Pikki. Sper ca te-am ajutat cu raspunsul. Pa pa

1 răspuns:
| pitik200 a răspuns:

Buna! In primul rand, asa cum iti trebuie tie un program organizat pentru o viata buna, asa ii trebuie si lui
Trebuie sa il obisnuiesti cand si unde sa isi faca nevoile
Trebuie sa ii dai de mancare de 2 ori pe zi (dimineata si seara)
Ar trebuii sa il obisnuiesti cu ore cat mai fixe, astfel el invata cand urmeaza ora mesei, si ulterior invata si ca trebuie sa mearga afara la ‘nevoi’ dupa ce mananca.
Daca ii vei lasa mancarea toata ziua in castron, el va manca cand va vrea el, isi va face nevoile cand vrea el. Nu trebuie sa il indopi crezand ca nu s-a saturat ( poate fii un catel care pur si simplu nu are limite) pentru ca ii distrugi atat sanatatea cat si imaginea ( nu arata prea bine cat un butoias)?
Nu lasa obiecte mici pe care le poate inghitii, inclusiv daca roade ceva (carpe, lemn, pix) sa ai grija sa nu le inghita pentru ca ii se poate face rau ( s-a m d)
Cat despre loc de dormit, unde il inveti tu acolo o sa doarma.