| deni5 a întrebat:

Recent am primit o pisica care mieuna la usa in casa doar ca nu am ajuns pana la un magazin sa ii iau mancare si i-am dat cam o saptamana carnati de vitel cu smantana..are ceva? Pot sa ii dau doar asta? Si in legatura cu parul, am inceput sa o pieptan cu peria mea normala de par..are ceva? Imi poate afecta scalpul? Mentionez ca uneori ma mananca

Răspuns Câştigător
| Vikaa a răspuns:

Cea mai mare pisica a mea are 10 ani si consuma lapte de cand era cat palma, ceilalti pisoi iar consuma lapte.Ati prostit bietele animale cu regulile voastre de cacao, oricum pisicile nu mai sunt ce au fost o data, acum daca fac cunostinta cu spatiul din jurul blocului zic ca le-au nimerit niscaiva meteoriti si is pierdute in spatiu, vecina mea avea o pisica, dar numa in casa o tinea pe dansa, cand a facut pisica 2 ani a dat-o pe strazi si era bezmetica si speriata de bombe.Pe vremea bunicii era bine,nimeni nu stia de Royal, Acana, Hills toate marcile din ziua de azi, bunicutele le dadeau laptic, smantanica, carnita si nu mai aveau ele toleranta la lactoza ca in ziua de azi.

10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Cati ani ai? Mancarea ca mancarea dar pieptanatul cu peria ta nu e normal. Nu aveai timp sa ii cumperi cele necesare? Doar nu locuiesti in varf de munte.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are nimic nici una, nici alta. Pisica nu mănâncă ce nu-i place și e curată. că se spală zilnic cu limba ei peste tot, chiar și la fund.

| alina2k18 a răspuns:

Iti dai seama ca mananca de foame sarmana, nu ii mai da smantana, mai bine carne goala. Gasesti bobite bunicele si la 15 ron/kg.
Nu o mai peria cu peria ta.
Ia un pieptan pentru pisici sau un pieptan normal cu dintii mai desi si doar pe ea foloseste-l. Poate are probleme dermato, plus pisicile de stau afara se mai lupta si cu soriceii/sobolanii, nu e ok pentru sanatatea ta sa impartiti aceeasi perie.

| Yurisa a răspuns:

Nu recomand lactate pentru pisici. Au intoleranta

| acerr a răspuns:

Pai carnati sa nu fie afumati,daca sunt spala bine si nu prajit. smantana,lapte nu are voie, o omori, pisica nu are toleranta la lactoza, ei i place dar ii face rau, apoi va sta ascunsa ca are dureri, si mancare in cantitate mica pentru ca stomacul e f mic

| acerr a răspuns (pentru Vikaa):

Scrie calar ca pisicile nu au toleranta la lactoza.tu le dai lapte ele il maninca cu placere,dar apoi se retrag intr-un clt pentru ca au dureri mari,abdominale,intestinale,si la fel coroul lor lupta, pentru asta e imunitatea,, tu le faci doar rau, traiesc pentru ca se auto vindeca singure, dar nu le mai da.de ce nu citesti? sunt zeci de artciloe cu laimente pro si contra pentru caini s i pisici.De ce trebuie sa sufere zilnic? din asta face compliactii, e precum alegia la om, daca tu nu suporti si iti face rau piersicile,, eu iti dau zilnic piersici? este o logica

| Vikaa a răspuns (pentru acerr):

Nici nu se retrageau,veneau sa ne jucam,debitezi numai si numai prostii,asta v-a bagat veterinarul in cap ca trebuie sa faca si el un ban, no. Pisicile mele sunt bine mersi, arata foarte bine, mananca carne cruda si organe, le dau o micuta farfurie de lapte la fiecare in parte, ma joc cu ele.Nu stiu de unde dracu ai scos cu alergii, te-ai informat de la veterinari slabi pregatiti sau veterinari care sa ramana populari si in continuare sponsorizati recurg la astfel de chestii, ele au ph-ul acidului din stomac mai mare decat al cainelui sau al omului, asa ca n-au nici pe dracu.Trebuie sa te documentezi despre pisici.

| acerr a răspuns (pentru Vikaa):

Ccat,nu se intampla pe loc! dar au dureri

| Vikaa a răspuns (pentru acerr):

Cea mai mare pisica a mea are 10 ani si consuma lapte de cand era cat palma, ceilalti pisoi iar consuma lapte.Ati prostit bietele animale cu regulile voastre de cacao, oricum pisicile nu mai sunt ce au fost o data, acum daca fac cunostinta cu spatiul din jurul blocului zic ca le-au nimerit niscaiva meteoriti si is pierdute in spatiu, vecina mea avea o pisica, dar numa in casa o tinea pe dansa, cand a facut pisica 2 ani a dat-o pe strazi si era bezmetica si speriata de bombe.Pe vremea bunicii era bine,nimeni nu stia de Royal, Acana, Hills toate marcile din ziua de azi, bunicutele le dadeau laptic, smantanica, carnita si nu mai aveau ele toleranta la lactoza ca in ziua de azi.

| Maia55 a răspuns:

Este pisică și ar trebui sa mănânce orice mâncare pe care o poți manca și tu. Nu este tocmai igienic sa o perii cu peria ta. Acum ca tot ai făcut-o folosește peria actuala pentru ea iar tu cumpără-ti alta pentru a fi totul în regula.

| Pisica18a a răspuns:

Versifica-i mancarea deoarece se poate imbolnavi si cumpara-i o perie speciala si schimba-ti sau spala-ti peria deoarece pisicile au purici, nu se urca pe oameni dar poti da in altele asa ca fii precauta. Chiar daca ii faci baie tot nu mai folosi peria ta de par, e nesanatos pentru scalp dupa un timp.