| AdZi a întrebat:

Bună seara.
Am si eu un peruș pe nume Bobo. E un pui foarte drăguț... Are cam 3 luni (nu am întrebat de acolo de unde l-am luat ce vârsta are). L-am achiziționat acum 4 zile. Din primul minut când am ajuns acasa l-am scos afara din colivie si l-am mângâiat duios... A stat pe umărul meu, in cap a mâncat puțin si apoi a început sa zboare... Când mergeam spre el sa il ating ma lasă. A doua zi când am venit de la scoala sa ii dau drumu era destul de nervos... I-am dat drumul si toata ziua nu mai m-am atins de el pentru ca zbura haotic. Abia seara când am stins becul am putut sa il prind ( stiu ca nu este bine, dar trebuia sa il bag in colivie)...din ziua asta tot asa a continuat adică fuge de mine...ii vorbesc frumos il alint, încerc sa ii dau din mâna dar tot fuge... Când bag mâna in colivie sa il ating sau sa il pun pe deget ma lasă, iar când este prin camera fuge de mine. Ce sa fac? Ajutor? Vreau sa il
Îmblânzesc ca in prima zi! Dau funda, dau tot ce vreți voi numai sa imi răspundeți concret!

2 răspunsuri:
| Iuliana_Delia_1991_Cqs3 a răspuns:

Ai mai avut animale de casa ca de exemplu o pisica un caine sau un alt papagal ca s-ar putea ca mirol lor sa ramana in casa iar papagalul sa fie amenintat de,, teritoriul'' altuia sau poti sa te duci la un specialist(veterinar) sa intrebi daca are vreo alergi la ceva(la un anumit miros ca cel de parfum sau la o anumita mancare)

| RayBoy a răspuns:

Daca e pui ti-e mai usor sa-l imblanzesti.
Cand ii dai drumul in camera e agitat pentru ca colivia sa este mult mai mica, lasa-l pana se linisteste apoi incet, incet du-te spre el vorbindui. BAFTA! (este baiat sau fata?)