| hardybyt a întrebat:

Am de 1 an si jumatate aproape un perus si totusi nu ma lasa sa pun mana pe el, sau sa il iau pe deget. In schimb, vorbeste, am putut sa-l invat circa 10 cuvinte pe care le repeta mai mereu. Am mai avut un perus care nu vorbea insa in 3 luni s-a obisnuit cu mine si nu zbura cand voiam sa pun mana pe el.

Imi puteti spune ce as putea face sa il dresez ca sa nu mai zboare?

4 răspunsuri:
| untu a răspuns:

Pentru inceput perusul este salbatic si nu-i place sa fie mangaiat sau sa puna mana pe el pentru ca el este curat si nu a vrut sa se murdareasca penele viu colorate si sa se umple cu microbi! Doar daca vrea poate fi dresat,lasa cusca deschisa in fiecare zi ca sa zboare in camera cu usa si fereastra in chise, ca sa faca miscare si apoi vine inapoi in cusca daca vrea sa manance cand ii e foame! Ii place sa manance seminte mici: canepa, mei, crupe, nuci macinate... dupa ce se va obisnui, va apropia de dvs. si se va ateriza pe capul dvs. sau pe umarul dvs. si puteti sa vorbiti incet si frumos si va puteti mangaia usor pe cu deget pe pieptul perusului! Sa stapaniti sanatos!

| biwltyad a răspuns:

Pai
1. Din cand in cand, baga mana in colivie si mangaie-l usor, sa inteleaga ca poate avea incredere in tine.
2. Lasa-l liber prin casa, sa intre si sa iasa din colivie cand vrea el. Cand i se face foame da-i sa manance din palma ta. Cand ii pui mancare in recipientul din colivie, ai grija sa fie de fata, sa stie ca iti pasa de el.
Sper sa te ajute! happy

| hardybyt explică (pentru biwltyad):

Pai am uitat sa specific, cand mananc mereu il tin cu mine si mananca si el cu mine din farfurie, sau sta sa ii dau cu furculita sa manance. SIngurul lucru, nu ma lasa sa pun mana pe elhappy

| Alecsander98 a răspuns:

Ai putea sa iti bagi incet mana in colivie si sa-l mangai pe piept, alta cale nu stiu cum ai putea sa-l dresezi. Doar daca i-ai taia aripire si nu ar mai putea zbura si atunci s-ar obisnui cu tine dar aceasta metode nu ti-o recomand.