| VirtualVirus14 a întrebat:

Stie cineva daca primul vaccin de la 6 saptamani e obligatoriu sa fie trecut in carnetul de sanatate la catel?

Vreau sa cumpar un catel husky de 2 luni. I s-a facut vaccin la 6 saptamani dar nu i s-a facut carnet. Eu il voi trece la alt veterinar si pe carnet o sa fie scris ca prim vaccin cel de 8 saptamani.
(Deci va lipsi cel de 6 saptamani din carnet desi el este facut cainelui).
Multumesc

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ai răspuns pe postarea identică anterioară

| GabyT10 a răspuns:

Chiar daca nu este trecuta eticheta vaccinului, trebuie notata data, semnat si parafat de catre medic, asa medicul tau va sti sa fac in continuare schema de vaccinare.Te sfatuiesc sa nu mergi pe incredere, risti sa te trezesti ca-ti face parvoviroza.Multi vanzatori, chiar multe canise spun ca are vaccinul facut dar mint.Ai mare grija, am intalnit cazuri in care catelul nu a apucat sa faca vaccinul DHPPI si a facut parvoviroza.Eu nu mi-as asuma acest risc, fie il iau fara vaccin si incep eu schema de vaccinare, fie as dori sa fiu prezenta cand este vaccinat, dupa as reveni sa-l cumpar. Sper sa-ti fie de folos raspunsul meu.Multa sanatate catelusului.