| Anonim1447799 a întrebat:

Buna, sunt un iubitor mare de animale, am 3 caini, un labrador, un bichon si un maidanez, toți masculi. Sunt bine dresați. As vrea sa îmi mai cumpăr unul, locuiesc la țara deci am o mulțime de spațiu. Am multe găini și 2 pisici.Ce îmi recomandați: belgian malinois, ciobanesc german sau husky? Iubesc enorm de mult aceste rase. Va rog sa argumentați părerea.

7 răspunsuri:
| Zuzu1991 a răspuns:

Ia o femela... o sa fie fecirita RAUUUUUU

| romeo78 a răspuns:

Niciunul. Chiar dacă sunteți la țară, ar trebui să vă gândiți și la vecini. Bănuiesc că cei 3 masculi sunt castrați.
Dar, repet e de ajuns. Chiar dacă sunteți mare iubitor de câini, trebuie să existe o limită.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dacă într-adevăr viați lua un alt câine să nu vă luați husky, în nici un caz, e ultimul câine pe care mi l-aș lua. Mai bine belgian malinois, este un câine cu care ai putea face multe, trebuie totuși să îi dați activitate, Ciobanesc german, dar de linie veche nu cea nouă cu posteriorul în jos. Este o rasă plăcută dar s-ar putea să nimeriți câini care nu mânca cum trebuie. Am avut un ciobănesc german, care se lasa bătut de un pomenarian, tot de al meu, ori că era m-ai în vârstă cu vreo trei ani sau nu știu nu se băga în seamă, renunța la mâncarea din față pentru toți câinii, mânca puțin, nu era o personalitate puternică.

| Anonim1447799 explică (pentru anonim_4396):

De ce nu husky?

| Eireann a răspuns (pentru Anonim1447799):

Sunt greu de dresat, foarte incapatanati, vaneaza orice e mai muc decat ei (gaini, pisici), pe la un an - un an jumatate e probabil sa se ia la bataie cu ceilalti caini ca sa isi revendice locul de lider, au dor de duca, foarte multa energie si e un caine puternic deci daca se plictiseste devine distructiv. In plus o sa sufere rau la caldura. Rasele nordice sunt dificile, sunt frumosi si inteligenti dar au o personalitate destul de diferita de alti caini. Ciobanescul german e un caine echilibrat, versatil, ii place sa invete, se ataseaza de stapan si familie. La dresaj sunt printre primii care se prind dar se plictisesc foarte repede ( cu un labrador, Border collie,

| Eireann a răspuns (pentru Eireann):

Oricum toti 3 sunt caini de lucru deci daca nu ii pui la treaba s-ar putea sa se plictisesca de unde provine si comportmentul distructiv.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonim1447799):

Dintre toți câinii pe care i-am avut pe cel de rasă husky nu puteam să-l educăm. Toți câinii au putut fi îndepărtați de ideala de a ataca păsările de curte dar husky nu s-a învățat de loc. A fost cel m-ai prost câine.