| Jdjsnshxjxjshdhx a întrebat:

Acum 10-20 de min m-a mușcat câinele meu de mână( țin sa menționez ca nu e vaccinat si nu stiu ce l-a apucat, recunosc ca ma jucam cu el si l-am enervat însă el înainte nu ma musca asa. Posibil sa fi turbat?) vreau sa-l duc săptămana viitoare la veterinar însă mai înainte de asta eu sunt speriata cu mușcătura. Trebuie sa merg la spital? Nu mi-a curs deloc sânge doar a înfipt colții si a strâns tare. Mâna e putin roșie si ma doare cand o mișc, dar nu rau. Va rog sa imi răspundeți cat puteți voi de repede. Eu am un zbor la 2:45 si trebuie sa ajung la București, de aceea nu stiu ce sa fac mai întâi. Sunt pe graba si imi cer scuze pentru greșelile gramaticale

10 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Spital urgenta

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Urgent la spital! Trebuie curatata rana, pansata si facut vaccin. Daca nu are bale la gura (spume) s-ar putea sa nu fie turbat.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

S-a jucat! happy Nici măcar nu și-a dat seama că te rănește.
Unii căței se folosesc de dinți, atunci când se joacă, iar pisicile te pot zgârâia cu lăbuțele. Spală locul cu săpun, iar pe urmă aplică betadină peste zona respectivă, chiar dacă nu ți-a dat sângele. Ori, foloseste orice alt dezinfectant. Dacă te doare, înseamnă că a atins o venă, iar dacă a strâns tare, durerea o să persiste și câteva zile. Înfășoară mâna într-o compresă cu apă rece.

| Andreeush a răspuns:

Dezinfecteaza zona cu alcool medicinal deocamdata. Nu cred sa fie nimic grav, probabil ai enervat un pic pe cutu daca te-a muscat. Cand poti dul la veterinar sa il examineze si sa il vaccineze. Eventual poti merge si tu la medicul de familie sa te vaccineze daca crezi ca e nevoie.

| Mayar a răspuns:

Dezinfecteza-te cu alcool tare sau tuica de grad ridicat in zona muscata, cat mai repede! Spirtul e apa de ploaie la cum il tot falsifica astia.

| GirlOnline81 a răspuns:

Daca nu ai rana deschisa, e ok. Te sfatuiesc insa sa ti duci cainele la vaccinat. Orice animal de casa are nevoie anual de vaccinare antirabica.

| Jdjsnshxjxjshdhx explică:

Va mulțumesc mult pentru sfaturi! Mi am curățat mâna cu apa călduță si cu acool. Am fost eu prea speriata pe moment. In jumătate de ora mâna nu a mai fost roșie, sânge nu am avut si nici nu m-a mai durut. Nu a fost nevoie de spital zic eu mai ales ca am sunat acasă adineauri, iar bunicul meu a fost cu cățelul la veterinar unde i-a făcut vaccin si e perfect sănătos! Va mulțumesc pentru sfaturi, sarbatori fericite!

| valen71n a răspuns:

Ce rasa este cainele? Conteaza, pentru ca unele rase isi schimba radical comportamentul dupa varsta de 1 an.

| anonymguy3 a răspuns:

Nu cred ca e turbat... are simptomele unui caine turbat? (le gasesti pe internet)

Plus ca turbarea la caini se ia de la un caine la altul deci daca nu a fost pe langa un caine turbat ar trebui sa fie ok

| david9805239852898925 a răspuns:

Mai întâi salvează te pe tine, du te la doctor