| Florazul15 a întrebat:

M-a muscat o pisica din fata blocului si-a infipt coltii in mana mea. Este cazul sa-mi fac vaccinul antitetanos daca am facut vaccinul acum 4 ani?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Daca ai facut vaccinul antitetanos de doua ori (vaccin si rapel) acesta este valabil 10 ani. Daca nu, e cazul sa mergi la urgenta! Oricum trebuie facut si antirabicul.

| Dismally a răspuns:

Pai ce i-ai facut de te-a muscat? Nu cred ca e cazul, daca totusi se umfla zona respectiva mergi la medic sa-ti dea un antibiotic ceva.

| Florazul15 explică (pentru Dismally):

Am vrut sa o iau in brate, eu ador pisicile

| Dismally a răspuns (pentru Florazul15):

Pai nu poti sa o iei asa direct ca se sperie, intinde o mana spre ea, las-o sa se apropie ea intai, sa te miroase putin, pe urma mangai-o si abia pe urma incearca sa o iei in brate, daca e obisnuita cu asta.

| Florazul15 explică (pentru Dismally):

Asa am facut, a venit sa ii dau mancare, m-a lasat sa o mangai si cand am vrut sa o iau in brate s-a speriat

| Dismally a răspuns (pentru Florazul15):

Probabil nu e obisnuita de asta te-a muscat.

| Florazul15 explică (pentru Dismally):

Am fost la spital si mi au spus ca nu e cazul sa-mi fac antirabicul, mai ales ca sunt vaccinata

| Dismally a răspuns (pentru Florazul15):

Pai anirabicul e cu totul altceva, nu e anitetanos, ala se face doar in cazul unui animal turbat, daca te musca o vulpe e riscul mai mare sa iei rabie.

| Florazul15 explică (pentru Dismally):

Da,din greseala am scris antitetanoslaughing eu as fi vrut sa il fac pentru orice eventualitate

| Dismally a răspuns (pentru Florazul15):

Nu e nevoie, stai linistit ca nu patesti nimic de la o muscatura de pisica happy

| Florazul15 explică (pentru Dismally):

Sperlaughing