| MyBrownEyes a întrebat:

Am as vrea sa stiu si eu mai multe informatii despre rasa de caine volpino (asa se numeste in italiana) pentru ca am o catelusa micuta (are o luna) si nu prea stiu multe despre acest tip de caine.
Cel mai bun raspuns primeste FUNDA!^-^

Răspuns Câştigător
| gfghn a răspuns:

Aspect fizic

Volpino italiano este un caine de talie mica, de tip toy, care nu masoara mai mult de 30 de cm inaltime si cantareste aproximativ 5 kg. Culorile acceptate sunt alb, negru si rosu, unicolor. Exemplarele negre sau cele rosii sunt rar intalnite. Blana este glorioasa, abundenta si stralucitoare, firul de par ramane drept, dand aspectul de infoiat. Capul de forma piramidala, cu ochii rotunzi, mari si negri, denota vigilenta si vivacitate. Gatul purtat drept si urechile in forma de „v" erecte sau impresia unui cain inteligent, mandru cu o frumusete aparte.

Caracter

Jucaus si energic, Volpino este un caine cu o personalitate „mare". Este caine foarte atasat de stapan, care tanjeste mereu dupa atentie, este un caine de tinut in poala ideal. Este iteligent si relativ usor de dresat. Ca si companion este obedient, afectuos si loial. Daca sunt socializati de mici, se inteleg bine cu alte animale sau copii. Are instinctele de paza inca active, asa ca va semnaliza orice musafir, poftit sau nepoftit. Este un caine rezistent care se adapteaza atat traiului in apartament cat si celui la curte.

Aceste calitati prezinta si dezavantaje. Vulpino sufera foarte mult daca sunt lasati singuri acasa, de aceea nu se recomanda persoanelor ocupate, care petrec putin timp cu animalul. Anxietatea lui se va transforma in comportament distructiv ( ros, sapat, latrat, urlat). Acesti caini mititei sunt excelenti scurmatori, un Volpino bine motivat va putea sapa in cateva minute o groapa sub orice gard.

Toaletare

Blana bogata a acestui caine necesita atentie zilnica. Periatul, pieptenatul si periodic imbaiatul sunt necesare pentru a avea o blana impecabila. Aceasta este una dintre cele mai importante calitati ale acestui caine si e obligatoriu sa fie pusa in evidenta.

Sanatate

Fiind o rasa veche, rudimentara, Volpino este un caine cu putine probleme de sanatate specifice. Luxatia rotulei, epilepsia, cataracta, cancerul sunt afectiuni mai des intalnite la aceasta rasa, insa nu putem spune ca sunt caracteristic. Acordati atentie ingrijirii dintilor, urechilor si ochilor. Natura la inzestrat cu un sistem imunitar puternic, motiv pentru care acesti caini ajung pana la varste foarte inaintate (15- 16 ani). Funda?

1 răspuns:
| MyBrownEyes explică:

Ms mult...