| Uglypoison a întrebat:

Am cateva intrebari despre pasta polimerica fimo.
1.Pentru bijuterii care e mai buna, fimo clasic sau fimo soft?
2. Trebuie pastrata in ambalaj pentru a nu se usca?
3. Cum se coace intr-un cuptor pe gaz si in cat timp?
4. Se poate coace cu obiecte de metal? Nu se lipeste de obiectele de metal in timpul coacerii?
5. Cum lipesc elemente/parti din fimo intre ele?
6. Cum fac sa fie suprafata cat mai neteda ( sa nu aiba urme sau amprente?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| MihaelaDart a răspuns:

Pentru bijuterii care e mai buna, fimo clasic sau fimo soft?
Ambele sunt bune.

2. Trebuie pastrata in ambalaj pentru a nu se usca?
Da, astfel se va usca in contact cu aerul.

3. Cum se coace intru-un cuptor pe gaz, si in cat timp?
Foarte puțin se coc, câteva minute, astfel ai tendința să apară bășici și să se închidă la culoare. Mai multe informații pe acest site http://ilovehandmade.ro/......-le-ardem/

4. Se poate coace cu obiecte de metal? Nu se lipeste de obiectele de metal in timpul coacerii?
Mereu se adaugă hârtie de copt.

5. Cum lipesc elemente/parti din fimo intre ele?
Cu ajutorul degetelor ori cu o pensula înmuiată în puțină apă și cu ustensilele pentru Fimo pe care le găsești pe internet.

6. Cum fac sa fie suprafata cat mai neteda ( sa nu aiba urme sau amprente?
Mereu le lucram cu mâinile apoi interveneam cu sucitorul și tăiam in forma dorita ceea ce doream sa realizez. Mai multe trucuri le găsești aici https://www.profiart.ro/blog/?p=1604
Daca vrei să înveți despre prelucrarea in Fimo da o căutare pe Google și îți apar o multitudine de site-uri cu tutoriale cât și pe YouTube asemenea.