| yumeee a întrebat:

Mă adresez cunoscătorilor de fimo.
Mi-am achiziţionat de curând un pacheţel de fimo, de la un magazin de aici din Braşov, FIMO soft e. Am luat soft căci m-am gândit că e mai moale şi îmi va fi mai uşor. Dar când am încercat să-l modelez, a fost groaznic, se lipeşte şi se întinde, se lipeşte de orice suprafaţă, lemn, carton, gresie, faianţă, metal. Nu am cum să-l întind pentru ca se lipeşte groaznic. Am încercat să-l las la rece, nimic. E lipicios şi nu pot face absolut nimic cu el.
Întrebarea ar fi, e normal? Să-mi iau FIMO clasic? Aşa e FIMO soft? Sau o fi. defect ăsta? Mulţumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nostima partea cu defectul laughing
fimo soft este intr-adevar mai moale, nici mie nu-mi place deloc si il folosesc pe cel clasic, care se gaseste in exact aceeasi gama de culori. mai exista fimo effect, care dupa cum ii spune si numele, prezinta diverse efecte, gen sclipici, transparenta, fosforescenta etc.
eu ti-as recomanda sa achizitionezi un fimo clasic si sa reiei experienta, va fi mai placutawinking

7 răspunsuri:
| yumeee explică:

@ anonim: sunt 2 magazine în centru, Galeriile Creativ (pe strada castelului) şi Inspir pe strada mai jos de strada castelului, lăngă staţia aia, mai jos de Pizza Iulia.

| octavianpas a răspuns:

Intra in Google pe fimo si gasesti tot ce te intereseaza

| Laura_5858 a răspuns:

Se numeste soft pentru ca nu 'sclipeste'. Daca ai observat, mai sunt si alte modele de Fimo care sclipesc, si se numesc altfel, nu mai stiu exact cum. Faptul ca e greu de modelat e normal, Fimo se modeleaza greu, se lipeste, trebuie sa ai ceva dexteritate sa faci chestii ca lumea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Yumeee poti sa mi dai adresa magazinului din brasov?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Diferenta intre fimo clasic si fimo soft e de nuante doar nu si de compozitie. happy
pentru a putea lucra cu materialul "lipicios" impacheteaza materilalul in hartie dar o singura data (un singur strat de hartie sa fie) de preferat sa fie o coala alba fara linii sau altceva. astfel vei observa cum absoarbe hartia uleiul din material. ( sa lasi cam o zi si o noapte in hartie sa absoarba bine si apoi mai fa inca o data chestia asta )

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca fimo tau e cu adevarat defect...nu ar trebui sa se lipeasca asa, o fi expirat. incearca cernit, e mult mai usor de modelat! bafta!

| ttampon a răspuns:

De ceva vreme descarc de pe intrnet documentatie (carti, reviste, filme si filmuletze) despre FIMO.
Din filmele vizionate rezulta ca FIMO se comporta ca o plastilina obisnuita, fara a fi lipiciosa.
Mai mult decat atat, exista o masina pentru laminat FIMO, masina in care se baga acest material si este transformat intr-o coala ca de placinta.
Daca ar fi fost lipicios precum spui, masina s-ar fi infundat si n-ar mai fi iesit nimic.

Cred ca ceea ce ai cumparat est EXPIRAT sau CONTRAFACUT.
Sfat: Intra pe YOUTUBE, da o cautare dupa "FIMO" sau "polymer clay" si vei vedea diverse FILMULETZE.
Vei vedea ca FIMO nu e lipicios.