| Nikaa a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru.Am un papagal perus de citeva zile.Este mereu tacut, poate ciripi o data pe zi, se teme de oameni si musca rau de tot( ma muscat pina la singe) Nustiu ce e cu el. Ajutor!
mersi mult.

Răspuns Câştigător
| christina1370 a răspuns:

Poate e stresat. L-ai cumparat abia acum catea zile? e normal atunci. nu e obisnuit cu oamenii, cu tine si familia ta. Nu ai ce face... Mai lasa-l macar o saptamana sa se obisnuiasca cu casa ta si nu il mai stresa( inteleg ca daca te-a muscat- ai bagat mana in cusca sa il prinzi). lasa-l ceva timp sa se acomodeze si apoi incepesa ii oferi boabe de mei in palma, sau fructe si incet se va obisnui cu tine si nu te va mai musca. nu ai ce sa ii faci
Nu e nimic in neregula cu el, doar ca nu a socializat pana acum.
Bafta.

xoxo

10 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Pentru că pentru el e nou mediul. Mai lasă-l câteva zile să se obişnuiască. Nu-l lua aşa des în mână şi nu-i da ocazia să te muşte happy.

| ZumZz a răspuns:

Inca nu s-a adaptat cu noua lui casa si cu oamenii din jurul lui lasa-l cateva zile sa se obisnuiasca.

| Dannyjj a răspuns:

-Ce papagal frumos :d
-Aveti grija ca musca rolling on the floor
Acum lasand gluma la o parte, incearca sa ii dai atentie un timp sa se obisnuiasca cu oamenii. Daca lumea vorbeste in casa atunci papagalu ar trebui sa vrea sa se faca auzit, sa retina unele sunete.

Răspuns utilizator avertizat
| xoBridgetXO a răspuns:

Hey! Si eu am un papagal. Primele zile nu a mancat si nu a baut nimic. Credeam ca avea sa moara, dar s-a obisnuit.
Sfatul meu: Primele 2 zile lasa-l singur. Sa se obisnuiasca cu mediul. Seara mai poti trece pe la el dar cu miscari lente sa nu il sperii. Mancarea si apa sa i-o lasi la discretie.
Apoi, incepi sa iti petreci mai mult timp cu el, in sensul ca vorbesti cu el [chiar daca tace, asta nu e rau {ii e teama de voi} ]. Apoi, dupa ce vezi ca a inceput sa manance, sa bea apa si sa ciripeasca, poti sa bagi un deget la el sa vezi cum reactioneaza, dar tine minte INCET!
Daca tot nu s-a obisnuit dupa maxim o luna cu voi inseamna ca e genul "vreau sa-mi apar teritoriul" [nu-ti face griji, il poti dezvata dar cu sfatul unui profesionist...de exemplu veterinarul].
Bafta! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am un perusi pe nume paco si tot de cateva zile il am marog am mai avut inca unul. si papagalul meu paco nu-i speriat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu e numaiecit sai cumperi fetita sau invers...al meu are deam un 1 jumate de cind e la noi, si fara fetita, si e viu, na murit si nici no sa moara!

| adina_4425 a răspuns:

Ii trebuie un alt perus... daca e mascul e trebuie o femela si invers... URGENT pentru ca in jur de 2-3 saptamani o sa moara

| Nikaa explică:

Ms mult.

| byanca_3175 a răspuns:

Daca il ai de cateva zile, cu siguranta este putin fricos. big grin Asa a fost si al meu la inceput dar apoi s`a acomodat si e cuminte. big grin