| Auslesse a întrebat:

am nevoie urgent de niste pareri, sfaturi.
am o catelusa de cateva luni.inainte era foarte jucausa,alerga peste tot.
insa,de ieri dimineata abia se mai poate tine pe picioare,nu mananca,nu bea apa.
parintii mei i-au facut amestecul acela de apa cu sare,i l-au turnat pe gat,insa tot nu si-a revenit,doar foarte foarte putin.
ieri a vomitat toata ziua,a urinat sange,ii curgeau numai bale din gura.
astazi,am vazut ca a baut destul de multa apa(probabil de la amestecul ala cu sare),insa de mancat, nici vorba..indiferent ce i-as da de mancare,se uita,miroase si atat,nici macar nu se atinge de mancare.
mai mult ca sigur e otravita,nu?
voi v-ati confruntat cu asa ceva? daca da, ce ati facut?

p.s.doar cei care inteleg situatia si pot da un sfat util.

28 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Cat are? Daca are cateva luni s-ar putea sa aiba parvoviroza, iar din simptome este cam tarziu sa mai i se poata face ceva. Dupa ce vomita, face diaree cu sange e in ultima faza.
A fost vaccinata cand era mica?

| Auslesse explică (pentru RedNose):

Pana vineri nu a avut absolut nimic.era jucausa, nici nu apucam s-o strig, venea singura cand ma vedea+ ca era foarte mancacioasa, manca tot ce-i dadeai.

| RedNose a răspuns (pentru Auslesse):

Acea boala nu se ia la ceilalti caini daca sunt vaccinati si sunt mari...simptome: vomita(tot ce mananca),diaree, bea multa apa, apatica, se deshidrateaza, iar ultimul stadiu este cand vomita si/sau face cu sange. Cat are catelusa? Si-a mai revenit? Acum depinde ce varsta are.

| Auslesse explică (pentru RedNose):

Are in jur de 4-5 luni...si-a mai revenit.
dar tind sa cred ca a fost otravita,bea foarte multa apa, mai mult ca sigur de la saramura aia.a inceput sa manance, a mancat chiar binisor azi, avand in vedere ca n-a mai mancat de joi.i-am dat ou fiert, niste branza proaspata si chiar a mancat.
pana acum nici nu se atingea de mancare..insa,si acum, miroase foarte mult mancarea, probabil ii e frica sa mai manance.
apropo, a si urinat si era curata urina.(treaba mica).
Sper sa-si revina complet!

| RedNose a răspuns (pentru Auslesse):

Ma bucur sa aud. Poate sa fi avut si o indigestie ceva... oricum, e bine ca isi revine.
Sa-ti traiasca!

| Auslesse explică (pentru RedNose):

Multumesc! Sa de-a Dumnezeu sa se refaca si sa-si revina complet!happy

| Auslesse explică (pentru RedNose):

Heii.voiam sa-ti spun ca si-a revenit micuta mea.e foarte vioaie, mananca, alearga, latra, se joaca...si-a revenit, exact cum era inaintehappy

| RedNose a răspuns (pentru Auslesse):

Ma bucur! Imi place ca ai revenit cu o veste. Sa-ti traiasca toti catelusii!

| Auslesse explică (pentru RedNose):

Ma bucur! Multumesc!happy

| OoBunnyoO a răspuns:

Du-te la veterniar, apa cu sare nu ajuta intotdeauna. Este foarte posibil sa fie otravita, insa nu ai cum sa o tratezi acasa indiferent ce are, doarece pare a fi destul de grav.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am avut si eu o catelusa foarte jucausa care s-a imbolnavit si arata aceleasi simptome...dar nici nu am avut timp sa o tratez sad...a murit in doua zile sad
Daca nu o duci urgent la veterinar nu cred ca are sanse. La

| Auslesse explică (pentru anonim_4396):

Pai nu ai macar idee despre ce ar fi putut avea?
Am sunat veterinarul si mi-a zis de amestecul ala de apa cu sare.nimic mai mult, n-a zis de vreo injectie sau ceva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Auslesse):

Eu am fost la padure cu parintii...si am luat-o si pe ea ca sa zburdehee hee
Cred ca a mancat ceva otravitor de prin padure thinking

| Lexi888 a răspuns:

Duo la veterinar ce mai aștepti, tai otravito cineva, daca mai stai un pic moare mie mia otravit unu cainele dar l-am salvat, si dupa l-am dat pe ala in judecată si l-am băgat 5 ani la racoare.

| Auslesse explică (pentru Lexi888):

Am sunat veterinarul si mi-a zis de amestecul ala de apa cu sare.nimic mai mult, n-a zis de vreo injectie sau ceva.

| Lexi888 a răspuns (pentru Auslesse):

Mai bine duo la spitalul de câini, urgent.

| dragutzairina a răspuns:

Buna! Este posibi sa fie otravita sau poate sa se fi imbolnavit (de la alti caini, vreun microb agresiv...etc) Cel mai bine este sa duci catelusa la veterinar pentru a incerca sa o salveze (sa nu moare)si sa o faca bine.Doar veterinarul o poate ajuta si afla de ce este asa biata catelusa sad. Sper sa se faca bine.big grin Succes!

| RedBull69 a răspuns:

Du-te Urgent La Medicul Veterinar Dar Foarte Urgent Da Incerca Sa Te Duci Mai Repede.Si Eu Am Avut Aceasi Situatie Cu Un Caine De Lup Am Platit Pe El 150 De Lei Iar Dupa Vreo 2 Saptamani Avea Acelasi Sintome.Duo Urgent La Medicul Veterinar Pe Mine Ma Costat 20 De Lei Sau 10 Lei Nu Tin Minte! Incearca Sai Dai Lapte Si Cu Putina Paine. Singura Sansa A Ei Este Sai Dai Lapte Cu Paine Si Sa Te Mai Scolii Putin Din Somn Sa O Mai Verifici Pentru Ca Ea Cand Vomita Isi Strange Intr-un Fel Burtica Si Nu Prea O Sa Mai Are Oxigen! Iarasi Mai Mia Spus Medicul Veterinar,, Are 50% Sa Scape Si 50% Sa Moara. A Mea A Scapat Si Acm Este Foarte Sanatoasa! Succes!happy

| Auslesse explică (pentru RedBull69):

Nu mananca absolut nimic.Dar, NIMIC!
plus ca laptele nu e indicat in astfel de situatii, ii face mai mult rau decat bine.

| RedNose a răspuns (pentru RedBull69):

A avut parvoviroza si cum a spus si autoarea intrebarii laptele nu e bun, la fel si painea. Laptele fermenteaza si mai rau ii face. In cazul ei, nici apa cu sare nu e buna, fiindca nu e otravita, catelul vomitand si inainte. Saramura este in caz de otrava sa vomite sa scape de ce are in stomac.

| Auslesse explică (pentru RedNose):

Catelusa mea mai mult ca sigur a fost otravita.de ce?
pentru ca, repet, a vomitat o zi intreaga aproape + ca avea mai multe astfel de simptome.
de boala nu poate fi vorba pentru ca, am mai zis, mai am 3 caini, 2 femele si un mascul si ei nu au absolut nimic..doar cea mica are probleme.

| EqInOx a răspuns:

Nu a otravit-o nimeni! Eu am avut un Bichon Havanez si nu i-am facut vaccinul de 3 luni. Aceleasi simptome le-a avut si al meu! Iti recomand sa o duci la veterinar si sa ii faci vaccinul!

| Auslesse explică (pentru EqInOx):

Cred ca e otravita! mai am 3 caini, 2 femele si un mascul, insa ei nu au probleme, doar cea mica!

| RedNose a răspuns (pentru Auslesse):

Nu stiu daca mai are rost, dar poti merge la veterinar(ar fi bine sa-l schimbi ca e varza) si sa-i ceri sa-i faca catelusei testul de parvoviroza, se face pe loc si costa in jur de 50lei.

| RedNose a răspuns (pentru Auslesse):

Daca nu a avut schema completa de vaccinare si au scos-o in padure nu mancat nimic, nu e otravita. Tind sa cred 100% ca are pervoviroza. Citeste mai multe despre boala.

| RedNose a răspuns (pentru EqInOx):

A avut parvoviroza. Data viitoare sa vaccinezi catelul si sa il ti doar in casa pana la 3 luni+intre 7-10zile pentru a se imuniza si cu ultimul vaccin.

| MenToS10 a răspuns:

Urgent la veterinar daca nu va muri.Sunt simptome destul de grave probabil are o boala ceva

| Maria997 a răspuns:

Du cainele de urgenta la veterinar!