| alexandra123334 a întrebat:

Buna TPU am o intrebare am un catel ciobanesc german are 2 luni si as vrea sal invat sa se ceara afara
DAU FUNDA

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Nu are voie afara deoarece nu i-ai facut toata schema de vaccinuri. Daca il duci afara il expui la boli care in mare parte sunt mortale, sistemul sau imunitar nu este inca format, deci nu are imunitate la virusi si viroze. Cat inca nu a terminat schema de vaccinare poti sa il inveti sa faca nevoiele pe lavete speciale pe care le gasesti la pet shop, il pui pe laveta cam dupa 30 de minute - 1 ora dupa ce a baut /mancat lichide si el o sa faca doar acolo, pe lavete deoarece isi simte mirosul, incerca laveta sa o pui undeva unde sa o vada si sa ajunga cu usurinta la ea.
Iar apoi dupa ce a teriminat vaccinurile de facut, dar dupa 1 saptamana de la ultimul vaccin are voie afara, si cam tot asa il investi si afara, dupa 30- 1 ora dupa ce a baut/mancat lichide, de preferat la ore fixe trebuie scos afara de 3 ori pe zi. Are nevoie de ore fize deoarece el memoreaza programul si deci o sa stie ca la ora 7 trebuie dus afara si atunci o sa si iti ceara afara, dar nu e usor sa il investi si sa se obisnuiasca, deci are nevoie de timp, si tu sa fii calma si sa il lauzi cand face corect nevoie sau cand cere afara, iar daca face in casa sau unde nu are voie, il certi ( nu il bati).

2 răspunsuri:
| el3nuska a răspuns:

Bun...este bine ca doresti sa il inveti sa faca afara, insa...un caine are nevoie de vaccinurile de inceput de drum ca sa zic asa...sunt 3 vaccinuri mari si late (bine ca poti face mai multe, insa acestea trebuiesc a fi facute).
trebuie sa te gandesti la faptul ca, cainele tau poate face parvoviroza. Parvoviroza este mortala, numai 10% din caini supravietuiesc.
Parerea mea este ca, ar fi foarte bine intai sa ii faci vaccinurile si dupa sa iesi cu cainele afara.

| Adnan2002 a răspuns:

Un caine poate invata singur asta! Acum, la varsta sa trebuie sa i se faca vaccinurile si apoi sa iasa afara. Pana ce creste destul (conteazacat de repede faci vaccinurile)ii poti lua un scutec de catelus sau sa pui o laveta pe jos sa faca pe ea.Cand va mirosi chestiile celorlati caine si el va face la fel!