| Luizaza a întrebat:

Buna TPU
crying Am o mare problema si am plans mult deoarece : catelusa mea (nu stiu ce s-a intamplat) si si-a rupt labuta, nu stiu ce sa mai fac, sad nu vreau sa moara si acum plang, ce sa fac? Daca chem un veterinar ce ii face? Si dati-mi un tratament : i s-a umflat f tare umarul si e f tare acea parte. Nu treceti cu ochiul la aceasta intrebare nu vreau sa moara... Daca se face bine dau fundita! va rog frumos ziceti-mi ceva! crying

12 răspunsuri:
| Mayar a răspuns:

Du-o la un doctor veterinar!

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna
mergi degraba la medicul veterinar pentru a evita complicatiile.
O zi buna.

| alexutza222 a răspuns:

Esti sigura ca are labuta rupta? Vorbeste cu mama ta sigur va sti ce sa faci.
In primul rand incearca sa o dezinfectezi cu ceva spir(s-ar putea sa o ustura si nu va sta) sau cel mai bine apa oxigenata(se gaseste la farmacie, dar acum probabil e inchis).
Daca intr-adevar are labuta rupta si ranita incearca sa nu i-o misti sau atingi. O poate durea.
Luni cel mai bine fa-i o programare la veterinar.
Labuta rupta nu trece cu ceai sau tratamente facute in casa. Se poate sa se prinda oasele aiurea si apoi sa trebuiasca sa ii rupa osul pentru a se suda la loc. Singura solutie este veterinarul.

| AdyColt a răspuns:

Fa-i respiraţie gura la gura

| Luizaza explică (pentru AdyColt):

Fai tu laughing te rog smug

| darkangel90 a răspuns:

Leaga-i labuta cu un bandaj. Si du-o repede la veterinar.
Sa nu se agraveze situatia.

| Luizaza explică:

Am rezolvat problema! Alaturi de Dumnezeu mi-am salvat catelusa de la moarte.M-am rugat in fiecare seara in timp ce plangeam.I-am dat amoxicilina dar am amestecat pastila in mancare. A mancat tim de 2 zile de 4 ori pe zi doar carne tocata.Domnul veterinar a spus asa,,-Nu pot sa-i fac nimic, daca nu se trece de la sine nu stiu, nu pot sa fac nimic de cat sa ii dau un calmant '' Acum catelusa e foarte bine si sunt fericita de asta! A luat in greutate la labuta si i se dezumfla! happy :* :* multumesc la cei cu gandurile bune!

| Besenyei_Diana_1987 a răspuns:

Ai putea să chemi cel mai bun veterinar pe care îl cunoști și îi spui că nu vrei să îl lași să moară și te va înțeleg! Îmi pare foarte rău de cățelușa ta!

| Vancea_Gabriela_Maria_1990 a răspuns:

Si eu am un caltel!
Mai bine ai chema veterinarul. Nu are ce sa-i faca decat sa o dea cu o crema speciala apoi sa o bandajeze.:*

| Asasinulboss a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa vb cu mama ta.Dar ai mai pute sa o bandajezi si sa te duci cu ia la veterinar.