| frumusik2014 a întrebat:

Am o problema. Am cumparat ieri un pui de pisica Ragdoll - blue point. Toate bune si frumoase pana am ajuns cu ea acasa. Precizez ca are 2 luni. Dupa ce am intrat cu ea in casa, s-a transformat in calvar. De ieri miauna continuu, nu mananca, isi face nevoile in pat si pe unde apuca nu la litiera. Nu mananca nici bobite nici mancare umeda ci doar muschi jambon carne. Nu sta cuminte deloc deloc, pana acum nu a dormit si tot are energie, si nici pe mine nu ma lasa sa ma odihnesc.Am mai avut pisici dar niciuna nu era nebuna ca asta...Ce pot face sa o dresez? Sau sa o fac sa inteleaga?

Răspuns Câştigător
| StefanKogut a răspuns:

A speriat-o mutatul in casa noua, nimic nu mai miroase cum e ea obisnuita, de aia nu face la litiera, vrea sa-si faca locul familiar. In momentul asta tot ce o intereseaza este sa fie acceptata de familia in care a intrat, pisicile sunt animale gregare, si face ce stie ea mai bine ca pisica sa faca: miauna pentru a-si semnaliza prezenta, impregneaza mediul cu mirosul ei, isi cauta un loc al ei, am inteles ca a ales patul, si nu mananca decat daca primeste asigurari ca o poate face avand in vedere ca in momentul asta considera ca e pe treapta cea mai de jos a ierarhiei in familie. Faza cu jambonul inseamna mai degraba ca nu mai poate de foame si nu se poate abtine de la o mancare atat de buna care ii starneste toate simturile si pentru care risca sa si-o ia decat ca face mofturi. Pur si simplu nu stie care e locul ei in noua familie din noul loc in care a ajuns, fiind si foarte tanara si fara experienta nu prea are solutii si trebuie ajutata. Solutia este sa ai rabdare cu ea, dar in acelasi timp ferma in ce priveste niste reguli simple, deocamdata, caci de asta are nevoie acum, de un lider, sa stie cine ii ie seful. Urmareste-o si vezi unde altundeva ii mai place sa stea in afara de pat, e clar ca trebuie s-o dezobisnuiesti sa-si faca nevoile in pat, mai intai trebuie sa inteleag ca acela nu poate fi locul ei, dar in acelasi timp sa-i arati care este locul ei, acolo unde se poate retrage atunci cand nu se simte in siguranta, ia in calcul ca pisicilor le place pe sus nu pe jos. Daca are deja un loc amenajat, dar nu-l foloseste, inseamna ca nu-i place locul acela. Deasemenea tine cont de faptul ca ar trebui, in locul ales, sa se simta in siguranta, dar in acelasi timp sa-i vada pe toti membrii familiei pentru a intelege dinamica noii familii, deci nu recomand inchiderea ei intr-un loc izolat pentru ca o traumatizezi. Interactioneaza cu ea doar atunci cand vine ea la tine, nu intra in spatiul ei, dar fii ferma si calma atunci cand impui reguli. Ia niste iarba matei si pune-i la locul pe care l-ai ales pentru ea, pisicilor le place si in plus le calmeaza. Incearca sa mentii o atmosfera calma fara multa agitatie in jurul ei in perioada asta. Regula cu interactiunea si neintruziunea in spatiul ei este valabila pentru toti membrii familiei. Daca mai ai si alte animale de companie, cel mai bine ar fi sa le tii separat pina cand pisica se simte de-a casei si apoi sa le introduci treptat. Si construieste-i, daca poti, un parcurs pe sus, la inaltime, astfel incat ea sa va vada dar sa se simta in siguranta. Pentru pisici e foarte important sa privesca lumea de sus. Cam atat.

Răspuns utilizator avertizat
| TrolFrezze a răspuns (pentru frumusik2014):

Cu placerebig grin

5 răspunsuri:
| Kriss96 a răspuns:

Nu e vorba de dresat. Un caine il poti dresa. O pisica te va trata intotdeauna ca si cum ea ar fi stapanul. Asa e firea lor.
Comportamentul ala nu e chiar normal deoarece de regula cand e casa noua sunt speriate si timide (mai ales pui fiind). Dar totusi fiecare reactioneaza in felul lui. Asa reactioneaza puiul tau.
Sau poate pur si simplu asta este firea ei si va fi o pisica foarte neastamparata cativa ani.
In niciun caz nu trebuie certata sau batuta. Doar ai rabdare.

| TrolFrezze a răspuns:

Pai...mai intai stiu ca este greu si ti-e mila de ea dar incearca putin pentru o ora sa o inchis intr-un spatiu putin mai mic si las-o inpace un timp sa se acomodeze...

| WhereismyNutella a răspuns:

Si eu mi-am luat o pisica decent, o siameza.Aceasta rasa este de felul ei galagioasa dar cred ca pisica ta doar se acomodeaza.Este speriata sa fie doar printre oameni(in cazul in care a fost crescuta si cu alte animale). Daca este femela e normal sa fie mai obraznica pentru ca asa sunt pisicile de felul lor. happy