| Loveoff312 a întrebat:

Am și eu o întrebare! Cat aproximativ costa sa fac pașaportul cățelului pentru a ma deplasa cu el in afara țării?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Este obligatoriu si eliminatoriu microcipul.
Iar vaccinurile, deparazitarea si pasaportul, trebuiesc eliberate de un veterinar autorizat legal cu eliberarea acestor pasapoarte, fiindca nu orice veterinar poate elibera un asemenea pasaport.

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Pasaportul pentru animalutele de companie se obtine de la un Veterinar Autorizat, fiind un fel de adeverinta cu descrierea animalutului, care contine si starea de sanatate a animalului cu vaccinurile toate la zi si bineinteles Microchip obligatoriu.
Costul unui pașaport poate fi diferit în funcție de cabinetul veterinar de unde decizi să-l eliberezi. Poate costa între 50 și 100 de lei, dar va trebui să iei în considerare și costurile vaccinărilor și microcipului. Mai multe despre asta într-o clipă

Vezi informatia completa aici:
https://transferwise.com/ro/blog/pasaport-caine-si-pisica
http://www.eccromania.ro/calatoria-animalul-companie-uniunea-europeana/

| Loveoff312 explică (pentru Violleta2022):

Mulțumesc frumos! Vaccinurile le are pe toate la zi, microcip nu are

| Loveoff312 explică (pentru Violleta2022):

Am înțeles, mulțumesc frumos!?

| Violleta2022 a răspuns (pentru Loveoff312):

Este obligatoriu si eliminatoriu microcipul.
Iar vaccinurile, deparazitarea si pasaportul, trebuiesc eliberate de un veterinar autorizat legal cu eliberarea acestor pasapoarte, fiindca nu orice veterinar poate elibera un asemenea pasaport.

| Sofer a răspuns:

Sa aibă vaccinuri la zi și sa aibă microcip.