| illegalb0y a întrebat:

am si eu o problema...cand merg cu cainele(scuze cacofonia) la tuns este ffff rau.pana si bunica, care o asculta si o iubeste fff mult, o musca. ce sa fac? nu vreau sa fac anestezie ca poate sa moara ca e un pic grasunel(am un bichon havanez). ce sa fac ca sa il calmez?

4 răspunsuri:
| sufletzel a răspuns:

Exista botnite din carpa. Orice cabinet ar trebui sa aiba. Ii pune botnita respectiva din carpa si il poate tunde linistit. Nu musca si nici rau nu-i face cainelui.
Anestezia la animale batrane si/sau grasune poate avea anumite efecte adverse destul de neplacute. Oricum evita oricat de mult poti anestezia ca ii distruge ficatul indiferent de varsta sau conditie fizica. Anestezia se face doar pentru operatii si atat. Cei de la cabinet o propun si pentru tuns pentru ca le e lor mai usor si isi mai iau si un ban in plus, ca trebuie platita si anestezia pe langa tuns.
Eu sunt de parere ca daca tot le dai un ban, ar trebui sa faca treaba buna. Adica sa foloseasca o botnita de carpa, nu sa distruga bietele animale. Si ink ceva: incearca sa-l lasi singur la tuns si sa-l luati dupa ce e gata. Multi caini se alinta si fac scandal doar pentru ca e stapanul de fata si vor sa-l impresioneze ca ei sunt curajosi.
Incearca si variantele astea si daca tot nu dau roade, tunde-l tu acasa cu foarfeca. Eu asa fac (am bichon). O pun pe un scaun ca pe copii, ea sta in fund si eu ma invart in jurul ei cu foarfeca. Cu rabdare si indemanare iese aproape ca tuns cu masina. Si e mai sanatos pentru caine, decat cu masina si cu anestezie facuta.
Succes!

| cățelușa56 a răspuns:

Si catelul meu face la fel, nu e de rasa dar e mic si e si el cam grasunel... eu l-am tuns dar i-am facut anestezie.Nu a fost nimic grav

| Ramonna18 a răspuns:

laughing ce trebuie are anestezia cu faptul ca e "grasunel "? nu de aia moare... si eu am un bichonel maltez si trebuie sa merg cu el la tuns pentru prima data si am emotii big grin dar daca nu o sa stea cuminte o sa chem pe cineva sa vina acasa la mine sa il tunda ca sa nu mai fie asa stresat happy

| LikeChocolate a răspuns:

Nu'l mai tundelaughing