| spyke321 a întrebat:

Am tot cautat si nu stiu ce sa aleg. Vreau sa imi iau un caine. Dar nu ma hotarasc intre Bichon Maltese, Pomeranian, Akita Inu. Daca ma puteti ajuta cu un pret si ce credeti despre rasele de mai sus.

8 răspunsuri:
| DoarOana a răspuns:

Buna Raulito,
Asta depinde de ce iti place tie cel mai mult. Bichonul Maltese este putin mai greu de ingrijit si ma refer la faptul ca vei fi nevoit sa ii cureti ochii si sa il perii o data pe zi. In cazul in care tu nu o sa il duci la tuns si nu ii cureti ochii pot aparea infectii sau iritari in zona ochilor. De asemenea vreau sa iti atrag atentia asupra faptului ca acesti caini ar trebui hraniti doar cu anumita mancare si nu cu o mancare oarecare industriala pentru ca se murdaresc foarte repede langa bot.
Vei avea nevoie si de solutii speciale pentru petele de lacrimi de langa ochi. Daca nu le folosesti in fiecare zi vei vedea ca Bichonul tau va avea o tenta maronie in jurul ochilor.
Mie Pomereanianul mi se pare o alegere buna pentru ca nu cred ca vrei un caine care sa ocupe f mult spatiu. La pomerian e destul daca il perii de 2 ori pe saptamana, nu trebuie sa ii cureti ochii dar nici sa ii faci baie prea des pentru ca poate dauna aspectului blanii. O alta atentie trebuie sa o acorzi urechilor intrucat trebuie curatate si ele cel putin o data pe saptamana. De obicei Pomeranianii sufera cu boli gingivale sau probleme cu dantura deci va trebui sa fi atent cu ce il hranesti, aproape nimic altceva in afara de biscuiti canini si bobite pentru catei.
La Akita Inu va trebui sa ii oferi loc unde poate sa alerge. Nu trebuie sa oferi o foarte multa atentie periajului numai in perioada naparlirii sau ocazional. De asemenea nu trebuie sa il imbaiezi foarte des (de ex o data pe luna sau o data la 3 sap sau in cazul in care s-a murdarit cu noroi).
* Ca pret cred ca mai bine ai alege Bichonul dar te rog tine cont si de banii pe care trebuie sa ii dai pe diferite solutii speciale pentru glandele lacrimale ale ochilor si sampoanele speciale.
Pa, pa

| SupradozaDeViseXD a răspuns:

Eu iti voi prezenta cateva randuri despre temperamentul fiecarei rase alese de tine iar tu te poti orienta spre cea ca iti place cel mai mult( daca apar prin texte niste numere intre paranteze drepte nu le lua in seama, si imi pare rau daca intalnesti exprimari mai aiurea dar textul era in engleza):
Bichon Malteze sunt crescuţi pentru a fi caini de companie drăgălaş, şi să prospere pe dragoste şi atenţie. Ele sunt extrem de vioi si jucaus, şi chiar ca un vârstele malteză, nivelul său de energie şi purtare jucaus rămân relativ constante. Unele malteză pot fi ocazional aspru cu copiii mai mici şi ar trebui să fie supravegheat atunci când joacă, deşi socializare-le la o vârstă fragedă va reduce acest obicei. [29] maltez este foarte activ într-o casă, şi, preferând spaţiile închise, nu foarte bine cu şantierele de mici. Din acest motiv, rasa, de asemenea, tarifele şi în apartamente şi vile, şi este un animal de companie preţuită de locuitori din mediul urban. [30] [31] malteză, de asemenea, suferă de anxietate de separare, astfel încât potenţialul de proprietari ar trebui să fie constienti de acest comportament.
Un Australia-nivel (nu inclusiv Tasmania), proiect de cercetare realizat în colaborare cu RSPCA gasit proprietarii de natură să dump malteze terrier lor, [32] invocând tendinţa de malteze scoarţă în mod constant. [32] Aceasta rasa este Australia, cel mai câine fac obiectul unui dumping. [ 33] În plus, cifrele lansat în 2010 de către Veterinar Naţional de Cercetare coreeană şi arată că unele carantină Service malteză 1208 au fost abandonate între ianuarie şi august 2010, fiind abandonat rasa cel mai în Seul, Coreea. [34]
Pomeranians sunt de obicei o rasa foarte prietenos şi plin de viaţă de câine. Le place să fie în jur de proprietarii lor şi sunt cunoscute a fi de protecţie a acestora. [9] Ei obligaţiuni rapid cu proprietarii lor, şi pot suferi de anxietate de separare, dacă nu instruiţi pentru a petrece timp singur. [10] Pomeranians sunt alert şi conştient de schimbări în mediul lor si latra la noi stimuli se poate dezvolta într-o obiceiul de a latra excesiv, în orice situaţie. Ele sunt oarecum defensivă de pe teritoriul lor şi astfel vor latra atunci când se confruntă orice zgomote din afara. [10] Pomeranians sunt caini inteligenti, răspund bine la formare, şi poate fi foarte mare succes în a obţine ceea ce doresc de la proprietarii lor. [9]
Akita Inu sunt renumite ca caini loiali şi sunt, de asemenea, inteligent. Loialitate a unui Akita numit Hachiko stabilit rasa ca fiind cu adevărat loiali proprietarilor lor. [1] faimosul Akita Hachiko a petrecut nouă ani de aşteptare de zi cu zi la gara Shibuya decedat pentru stăpânul său să se întoarcă acasă. Popularitatea Hachiko a adus înapoi de la Akita un pas de dispariţie.
Datorită inteligenţei lor, Akitas plictisesc foarte uşor şi, ca urmare, ei devin adesea distructive şi agresiv, dacă nu li se acordă nimic de a face. Akita Inu pot trai fericiti in apartamente, atâta timp cât acestea sunt prezentate o multime de exerciţiu. Ei au nevoie să fie socializati ca pui, astfel încât acestea sunt caini prietenosi şi ar trebui să aibă proprietari experimentat. Deşi le place compania omului, ele sunt destul de fericit să fie câini în afara, de asemenea, dar ar trebui să fie în continuare scos la plimbare pentru a preveni distrugerea din curte. Akita Inu devin adesea agitat atunci când văd proprietarii lor, de multe ori wiggling în jurul şi de a face Grunts fericit.
Akita Inu sunt foarte bune, cu tineri din propria lor familie, şi, adesea, destul de jucaus, deşi acestea ar trebui să fie privit în jurul lui oameni alţi copii ca ei ar putea să le bat pe timpul jocului. [2]
Akita Inu au o reputaţie pentru a fi uneori agresiv fata de animale mai mici sau alti caini, mai ales cele de acelaşi sex. Cu toate acestea ele pot trăi fericit cu alti caini si animale cu condiţia ca acestea sunt bine socialized. Sunt caini de paza excelent şi natural de protecţie a lor de origine şi de familie. Akita Inu are o reputaţie pentru a fi un excelent câine de casă. Ei fac o mare caini de familie cu drept de formare şi de socializare.
Eu ti-as recomanda Akita inu ( pentru ca este mai inteligent ca ceilalti si arata mai prezentabil, adica e mai mare si un caine loial ceea ce e foarte important la un caine), iar ca pret ar trebui sa fii pregatit cu vreo 400 lei in buzunar.
Ca sa te ajut si mai mult uite un site de unde poti cumpara Akita Inu:
http://www.catei-de-vanzare.ro/Akita_1.html
Uite un site si daca vrei sa cumperi Bichon:
http://www.anunturi.biz/......on-maltese
Iar pentru Pomeranian nu am gasit un site de unde poti cumpara unul in caz ca nu vrei Anika Inu.
Succes in decizia pe care o vei lua, sper ca te-am ajutat!

| Patry a răspuns:

Scuza-ma dar cred ca Pomeranianul nu este pentru tine. Ti-as recomanda sa iti iei un Bichon dar sa il tunzi ca daca nu arata ca o fantoma. Ti-as recomanda un Akita dar depinde unde stai la casa apartament garsoniera etc. Daca stai la casa un Akita Inu ar fi foarte bine. Daca stai la apartament un Bichon. happy sper ca te-am ajutat! Pa-pa!

| edc a răspuns:

Eu ti-as sugera sa ei akita inu deoarece este foarte usor de dresat,se ataseaza foarte repede de cel ce il ingrijeste si foarte greu uita acea persoana si este foarte energic, jucaus si ff simpaticbig grin...
eu aceasta rasa as alege dar depinde si unde staibig grin, ma bucur daca te-a mputut ajutahappy

| Raluca046 a răspuns:

Pai... in primul rand Bichonul Maltese este cel mai mica dintre cele patru varietati de Bichon, astfel ca la maturitate bichonul maltez nu depaseste 4 kg. Pomeranianul este foarte mic, energic cu multa personalitate.El este docil si ferm si este foarte dragut. Akita Inu este un caine de talie mare, din Japonia.El este foarte usor de intretinut. Eu te sfatuiesc sa laegi intre Bichon Maltese si Pomerianul (sunt mai mici de talie). Acum depinde si unde stai, daca stai la bloc ar trebui sa iti iei un caine de talie mica daca stai la curte ar fi bine sa ai un caine de talie mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti recomand cu mult drag, bichon maltez.Am 46 ani, acest catel ma iubeste mai mult decit propril copil.I-al de mic, 2-3 luni,si educa-l asa cum vrei sa il ai,poti vorbi cu el ca si cu un om, este fenomenal de destept. daca il ei si ai nevoie de sfaturi, ti le dau cu mare drag.succes.

| PopaMihai a răspuns:

Nu is prea faini caini astia, eu iti recomand labrador negru sau labrador golden retriever, acestia is cei mai fain caini de companie is si foarte destepti pentru ca stiu ca am labrador negru:X

| kosmynk a răspuns:

Iti recomand Akita sau Haski e cel mai frumos si dragut caine! daca ii iei pui dai in jur de 200lei dar daca il iei mai mare in jur de 400lei(haski)