| Oana_Oana_1975 a întrebat:

Am un Bichon Havanez care e plin de energie, il scot la plimbare, il las 30 de minute intr-un parc canin, ma joc cu el,mai pe scurt incerc sa ii consum energia dar degeaba, cand il las in casa sa ma duc sa arunc gunoiu si ma intorc inapoi in casa parca nu m-a vazut de 3 ani se bucura sare de parca are arcuri in loc de picioare.Ce sa fac sa nu mai aibe atata energie sau sa nu mai fie atat de zbuciumat?

Răspuns Câştigător
| kanechy a răspuns:

In general cainii asa isi exprima ei iubirea fata de stapani, daca te deranjaza insistenta lui, cautai o ocupatie...eu unul as fi bucuros ca dupa o zi naspa sa fiu intampinat astfel.

1 răspuns:
| Talmacel_Alexia_1999 a răspuns:

Asa sunt bichonii dar daca vrei măcar sa se mai reduca din energie trebuie sa faci:

Sa stai mai mult afara cu el (in parcul acela)
Sa il mai lesi prin curte s-au într-un târg etc. daca stai la casa
Când intrii in casa joacă-te cu el si iubește-l.
Neapărat sa aibă jucării dar nu numai dinalea care nu fac nimic sa ii iei si jucării care se misca.
Aruncai mingea foarte departe ca sa ajungă mai greu si sa te lase in pace in plus isi consuma din energie.
Ultima solutie ar fi sa il dresezi astfel încât miscarile următoare sa le stie bine:
APORT (adu mingea) pentru ca sa isi consume din energie
SEZI (jos) ca sa stea jos si sa nu mai sara pe tine incontinuu
CULCAT (jos întins de tot) ca sa stea linistit jos
AȘTEAPTĂ ca sa astepte pana termini ce ai de facut si dupa sa te joci cu el

Ai grija de catelul tau si încearcă sa te joci cat de mult posibil si sa il iubesti!

Funda?