| Andruskaaa a întrebat:

As avea si eu o intrebare, deci am si eu un Bishon Maltese, are 2 ani si 8 luni si se scarpina intruna.
Am fost la diverse clinicii pentru caini si cabinete medicale si am cumparat un tratament "Frontline " l`am dat, pentru o luna nu a mai avut purici dar dupa a inceput iar sa se scarpine si am tras concluzia ca tratamentul nu si-a facut efectul.
Am fost iar la cabinetul medicinar si mi s-a spus ca e alergic la Frontline apoi am fost la alt cabinet si mi s-a spus ca nu are cum sa fie de la Frontline, mi-a spus ca e de la mancare acum i-am schimbat mancare si totul e ca inainte. As dori si eu cateva remedii care sa fie testate deja. Astept!

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Am doi caini.
In fiecare luna, mai exact la 5 saptamani,le pun FrontLine, ca deparazitare externa si, la fiecare 3 luni le fac deparazitare interna.
Daca nu s-a mai scarpinat cu FrontLine nu inseamna ca nu si-a facut efectul,ci ca trebuia sa continui! Si,daca ti se pare scump,exista si alte metode de deparazitare externa.
Dar problema e in alta parte, ce metoda de deparazitare externa folosesti?
Pentru ca, daca nu folosesti niciuna e grav!

2 răspunsuri:
| EvangelineLovin a răspuns:

Am avut si eu un catel si tot asa nu mai avea purici dar iritatia de la scarpinatul de pana atunci ramasese si se scarpina in continuare. Am luat un sampon care din pacate nu stiu cum ii zicea ca sa-ti spun, l-am spalat de cateva ori cu el si a trecut si iritatia si nu se mai scarpina. sper sa te ajute asta cu ceva.

| GeorgianaGya a răspuns:

Uite daca are purici poti sa ii cumpero o zgarda antipurici si crede-ma ca sunt folositoare. sau exista niste picaturi care i le pui dupa gat si in 1 saptamana puricii dispar. eu tias recomanda mai degraba sa ii faci o baie buna si dupa aceia sa ii cumperi o zgarda antipurici. si crede-ma ca nu sunt deloc proaste zgarzile. eu i-am cumparat la al meu una si a funcioanat si ici macar nu consta mult aeasta este in jur de 10 lei 15 lei. sper ca ti-am fost de ajutor.