| DoDo a întrebat:

buna TPU as dori sa imi raspunda la intrebare cunoscatorii de animale dar cei care stiu cate ceva pot sa raspunda si ei nu vreau sa ii jignesc.deci o catelusa daca este castrata mai are perioade de menstruatie? multumesc pentru rspunsuri.

Răspuns Câştigător
| Anca a răspuns:

Ovariohisterectomia, procedura de sterilizare prin care se extirpa atat uterul cat si ovarele, va duce automat la disparitia menstruatiei la femele.

Dar mai exista si ovariectomie, care consta doar in extirparea ovarelor. Cateaua mai poate avea in cazul acesta manifestari ca si cand ar fi in calduri.

Asa ca ai grija la cine si cum o sterilizezi.

6 răspunsuri:
| elena a răspuns:

Organismul unui caine este asemanator cu cel al omului...sigur ca va avea CM pana la o anumita varsta, cand va inceta acest fenomen.

| just for me a răspuns:

SaLl! organimul cainilor este asemanator cu al oamenilor cum a zis si Elena. daca o castrezi din cate stu eu nu mai are deloc. http://www.blog.petz.ro/castrarea-sterilizarea-la-caini-si-pisici/

| Minnie a răspuns:

Nu, nu mai are deloc. asta in cazul in care a fost castrata corect. in caz contrar, va mai avea deci mare grija la cine si unde o castrezi. am patit-o

| Minnie a răspuns:

Nutico, mai invata putina anatomie

| katala a răspuns:

Cum sa mai aiba daca i se scot toate cele? Sau tu ce crezi ca inseamna "a castra"?

| pam_pam a răspuns:

Castrarea se face tocmai pentru ca animalul sa nu mai fie in calduri, respectiv pentru a nu mai avea menstruatie.winking Am intrebat recent un prieten student la medicina veterinara. Si ia-o logic, pana la urma din ce alte motive s-ar face castrarea, in afara de sarcina?