| BobSpion a întrebat:

De curând mi-am luat un câine și vreau sa știu ce vaccinuri trebuie sa ii fac și cam cât costa acestea. Ma poate ajuta cineva cu informații?

Răspuns Câştigător
| Rocsid a răspuns:

Schema de vaccinare difera de la medic la medic...Varsta optima pentru primul vaccin e peste 5 saptamani si nu mai repede deoarece nu se formeaza anticorpii.Intre vaccinuri se asteapta 14-16 zile pentru a se forma anticorpii.Eu personal prefer vaccinurile de la Nobivac care desi sunt mai scumpe( in jur de 50 de lei unu) cam au antigene pentru toate boliile grave la catelusi.Multi catei vaccinati cu biocan( cel mai ieftin de pe piata) au facut parvoviroza...Biocan e ok doar pentru antirabic simplu.
Medicul veterinar la care merg eu face 5 vaccinuri la interval de doua saptamani pentru puiuti si dupa 1 vaccin pe an( antirabicul)
Parerea mea e sa investesti 200-300 de lei in vaccinuri de calitate decat sa risti sa faca parvo care costul tratamentului poate ajunge pana la 1500 de lei lejer si sansele de supravieturie CU TRATAMENT sunt 50-50...
Sa te bucuri de blanos!

1 răspuns:
| francut a răspuns:

Numai un medic veterinar stie, mai ales tarifele care difera.