| PastilutaDeMenta a întrebat:

Este cineva pe acest site care detine vreun caine din rasa doberman? As vrea si eu cateva sfaturi.Multumesc!

Răspuns Câştigător
| T7uk a răspuns:

Dobernanul este un caine cu un caracter puternic, recomandat persoanelor care dispun de putin timp pentru a dresa acest caine. Dobermanii dezvolta legaturi stranse cu stapanii lor si de aceea sunt folositi cu succes in armata si politie.

Origini Doberman:

Rasa a fost creata la sfarsitul secolului al XIX-lea de un colector de taxe pe nume Louis Doberman, pentru a-l proteja in timpul muncii. Rasa a fost creata cu aportul genetic al Pinscherului German, impreuna cu cel al rasei Rottweiler.

Infatisarea Dobermanului:

Este un caine musculos si atletic, cu blana lucioasa si scurta, disponibil in mai multe variante de culoare, acesta are intotdeauna petele ruginii caracteristice deasupra ochilor. Alte pete pot aparea pe bot si pe piept si se extind chiar pe coada si membre.

Personalitatea acestui caine este definita prin curaj, siguranta pe sine si loialitate fata de stapan. Rasa s-a mai inblanzit in zilele noastre deoarece in trecut era un caine foarte rau, misiunea lui fiind de a intimida posibilii hoti sau rau platnicii, din acele timpuri.

Sanatate si ingrijire:

Dobermanul este sensibil la afectiunile de piele, cum ar fi iritatiile sau inflamatiile.

Indatoririle stapanului sunt urmatoarele: scoaterea zilnica la plimbare deoarece are nevoie sa alerge, o alta indatorire ar fi hranirea acestuia cu mancare de caini, si vaccinarea la timp in primele saptamani de viata.

Caracteristicile rasei:

Capul este lung trapezoidal, cu un stop mic.

Ochii sunt migdalati si adanciti in orbite, de aceeasi culoare cu mantaua

Urechile: sunt mici si situate in sus

Pieptul este larg si proieminent

Coada este purtata in sus

Muscatura este in foarfeca

Inaltimea la greaban: masculii-66-71cm

femelele-61-66cm

Greutatea la maturitate: 30-40kg

Durata de viata este de 10-12ani

Culorile dobermanului pot fi: negru, caramiziu, sau cafeniu, cu noante de ruginiu