| Alexandru_Faramita_1994 a întrebat:

am 12 ani si as dori sa-mi iau un caine, o fata cu experienta mi-a recomandat rasa doberman, imi puteti spune cateva lucruri despre el(va rog sa stiti cate ceva), sunt incepator in domeniu si nu cunosc foarte multe, puteti sa imi recomandati si alte rase daca doberman ul nu este pentru incepatori?

20 răspunsuri:
| TheGentleman a răspuns:

Asemenea rase de câini nu sunt recomandate începătorilor sau copiilor. Începe prin a crește câini din rasă comună, sunt cei mai blânzi, sociabili si rezistenți câini

| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Clar NU DOBERMAN, e un caine la fel de periculos ca un staff sau APBT, deci sa-ti iasa din cap.De preferat nu-ti lua animale de companie pana nu faci 14-15 ani sa intelegi cate responsabilitati implica unul si ca trebuie sa ai timp sa i te dedici lui.

| Addrriiaannaaaa a răspuns:

Daca tot vrei caine masiv si sa simti ca ai un caine cumpara un pui de caucazian, rupe cand vede strainii si pe voi va apara, fara mine nimeni nu intra in curte ca am 2 caucazieni si amandoi sunt la fel de agresivi.

| vinoACASAcuMINE a răspuns:

Iti recomand un gard de protectie. Serios, nu vrei sa auzi ca (,) cainele tau a mancat 2 vecini cand dormeai. Dobermanul e un caine de vanatoare destul de mare, iti trebuie in primul rand o curte spatioasa, in nici un caz sa nu il tii la bloc. Totusi eu iti recoamand un wolf-dog, personal am unul si de cand l-am luat nu imi mai intra nimeni in curte. Bafta.

| doctorandus a răspuns (pentru vinoACASAcuMINE):

Plus ca in general cainii nu recunosc copiii drept stapani, ci doar pe adulti. Daca esti mai mic decat cainele esti jucaria lui, nu stapanul lui, iar copiii mici sunt considerati automat jucarii.

| Advvrt a răspuns:

Este o alegere total gresita daca nu ai mai avut caini. Eu zic sa-ti iei un labrador. E cam la fel de mare dar mult mai prietenos si potrivit. Plus ca te apara daca ai nevoie

| Anonimopt a răspuns:

Eu îți recomand să adopți ( eu zic de la Kola Kariola ) chiar are spre adopție un bishon și un husky. Te asigur că te va iubi mult mai mult! Succes! Adopta!

| Netereu a răspuns:

Dobermanii sînt de pază, sînt capricioși și nu sînt ușor de întreținut, în general. Dezvoltă și probleme multe de sănătate, în special cu spatele și cu creierul. E drept că nu sînt recomandați pentru începători. Aș zice să achiziționezi un boxer mai degrabă.

| Alexandru_Faramita_1994 explică (pentru Netereu):

Stiu ca boxer ul e predispus(nu ma judeca daca gresesc), mi ar place si un boxer e foarte frumos, deci mersii pentru idee dar deocamdata mai astept sa vad ce zic si ceilalti oameni

| Alexandru_Faramita_1994 explică (pentru Netereu):

Predispusi la mai multe boli decat doberman ul*

| Netereu a răspuns (pentru Alexandru_Faramita_1994):

Ceea ce am scris despre doberman nu e din experiență proprie. Eu am avut doar ciobănesc mioritic, demult(!), cocker spaniol și pechinez, ca așazise rase pure de cîini, ceea ce nu sînt de fapt oricum. În schimb am fost în preajma boxerilor destul încît să îmi dau seama că sînt mai speciali decît restul cîinilor. Sînt extrem de afectuoși. Parcă chiar gîndesc. :-) Mai recent mă gîndeam să îngijesc un puddle dar în același timp mă gîndesc la povestea lui Faust și nu ar fi o idee bună totuși. :-))

| Addrriiaannaaaa a răspuns (pentru Netereu):

Ce ii pomenesti lui de boxer rolling on the floor La ai lui 12 ani ajunge sa fie sanie pe strada, cainele fuge si el e taras pe burta, boxerul ca si dobermanul de altfel pot deyvolta probleme de comportament si pot fi incontrolabili.Ii recomand o pisica, aia e blanda si dragalasa sau sa adopte un maidanez ca s cu gramada.

| Addrriiaannaaaa a răspuns (pentru Addrriiaannaaaa):

Dezvolta*

| Alexandru_Faramita_1994 explică (pentru Addrriiaannaaaa):

Am luat un amstaff mersi

| Addrriiaannaaaa a răspuns (pentru Alexandru_Faramita_1994):

Ok,trebuie inregistrat la politie fiind grupa 1 de agresivitate, in caz ca nu l inregistrezi amenda este usturatoare.

| Fabianna02 a răspuns:

Salut! Eu ți a-și recomanda un

Bichon

Este un caine energic, vioi si jucaus. De aceea, are nevoie de o activitate fizica permanenta, atat in interior, cat si in exterior. Ii poti cumpara chiar si jucarii pentru a-l tine ocupat. Uneori poate fi chiar enervant datorita energiei in exces. Iubeste copiii si se intelege bine cu alti caini, dar cateodata este si putin rautacios. Latra foarte rar, insa poate face galagie cu giumbuslucurile pe care le face. Este un caine recomandat persoanelor care sufera de alergii, deoarece nu ii cade parul.

| Alexandru_Faramita_1994 explică (pentru Fabianna02):

Am avut un bichon dar mi se pare cam prea fricos, foarte fricos eu il puneam la ladita lui in living, si il gaseam la 4 dimineata treaz tremurand vai de capul lui, si l am tinut 2 luni sa si revina si nu si a revenit, l am dat inapoi(chestia asta s-a intamplat acum 2 ani)

| Fabianna02 a răspuns (pentru Alexandru_Faramita_1994):

Probabil săracul a fost terorizat ca Bichon ul e jucăuș și plin de viața. Am și eu unul și nu sta locului de dimineața pana seara numai joaca. Dacă era așa de fricos și mai și tremura SIGUR a avut o experiența neplăcuta!

| Alexandru_Faramita_1994 explică:

Apropo, nu veniti cu caini micuti gen bichon, beagle deoarece vreau unul mai de curte asa, putin mai masiv talie medie-mare big grin mersi

| Uzzinel a răspuns:

Cel mai potrivit, ar fi un Golden Retriever sau labrador ..Sunt cele mai blânde rase de câini.Dar bineînțeles că poți consulta Google!