| m0n1kmara a întrebat:

Imi doresc de mult un yorkshire terrier, insa de curand prietena mea si-a luat un bichon frise si imi place atat de mult... Ce credeti: bichon sau yorkie si de ce?

6 răspunsuri:
| Cosminovici18 a răspuns:

Buna! Eu cred ca prietena ta a facut alegerea corecta cand si-a luat un bichon frise...si am sa-ti spun si de ce pentru ca rasa bichon este un caine de companie foarte bun de tinut la apartament si nu in cusca si-n lant la casa.....nicidecum este o rasa de talie mica de diferite culori special pentru tineri! Ti-l recomand cu cea mai mare caldura!

| FataOreo a răspuns:

Pai daca esti o persoana mai ocupata, ia-ti Yorkie deoarece acesta nu are blana deschisa si nu trebuie spalat sau curatat des. Acesta consider ca este un caine nu prea pretentios, in afara faptului ca trebuie sa ii perii des blanita, dar nu dureaza mult. Iata cateva caracteristici ale personalitatii sale:
Yorkshire Terrier-ul pare sa uite ca este un caine foarte mic. Intotdeauna dornic de aventura si de a-si crea probleme, Yorkshire Terrier-ului nu-i este frica de nimic. Poate fi agresiv cu caini straini si cu alte animalute mici; in alte cuvinte, Yorkshire Terrier-ul a mostenit personalitatea terrier-ilor. Sunt usor de educat, desi, pot fi uneori neascultatori si incapatanati. Yorkshire Terrier-ii sunt caini de paza excelenti, alertandu-si cu promptitudine familia cand se apropie strainii. Prin comparatie, femelele au tendinta de a fi caini de paza mai buni decat masculii. Masculii au tendinta de a lasa femelele sa faca toata munca. Yorkshire Terrier-ul poate fi gata sa muste, daca este luat prin surprindere, speriat sau sicanat peste masura, dar, este de regula, tandru si iubaret. Atentie, nu trebuie rasfatati peste masura pentru ca devin nervosi si obraznici. Yorkshire Terrier-ul ii place sa latre, dar poate fi usor invatat sa nu faca asta.

Yorkshire Terrier-ii isi impart de buna voie teritoriul si familia cu alte rase. Sunt, in principal, caini de interior, de casa, dar, din moment ce ei sunt terrieri la origine, Yorkshire Terrier-ii pot trai si afara. Cu o ingrijire si o atentie adecvate, acesti caini pot trai oriunde.
In concluzie, acesta este un caine pe care il poti tine in curte(daca stai la casa), dar putin cam gelos, deci nu trebuie sa detii alte animalute.
Cat despre Frise... Eu vorbesc din experienta, am un Bichon Maltese. Sunt foarte incapatanati si necesita multa atentie:trebuie sa ii cureti mereu datorita culorii lor deschise. Este foarte important sa il perii, deoarece are blana ondulata si deasa, iar daca nu faci acest lucru, i se va incalci si va fi nevoie sa il lasi...chel.
Uite ce am gasit pe un site: Bichonul Frise este un caine fermecator, gentil, manierat, jucaus si afectuos. Specifica pentru aceasta rasa este atitudinea voioasa, de buna dispozitie, aratata aproape permanent. El este foarte inteligent si are un spirit independent, este indraznet si plin de viata. Nu este un caine plangacios, are un temperament sigur pe el, fericit si maleabil.
Poate vei crede ca sunt eu nebuna, dar cam contrazic aceste lucruri. Bichonii sunt in general caini rasfatati, iar daca pleci undeva si il lasi singur sau cu cineva care nu are timp sau nu este dispus sa se joace pana adoarme, va suferi enorm si, de nervi, iti va distruge locuinta. E adevarat ca sunt inteligenti, dar au acest comportament deoarece sunt foarte atasati de stapani sau de oricine, atata timp cat simte ca acel cineva il iubeste. Insa mai este un stres:tunsul. Trebuie tuns des, mai ales vara, deoarece blana ii creste repede, este deasa, dupa cum am mai zis, si ii intra mereu in ochi. De asemenea, in cazul in care cumperi acest catel, va face urdori la ochi si va fi nevoie sa il speli la ochi cu un tampon demachiant inmuiat in apa distilata sau apa incalzita si apoi racita.
Sper ca te-am ajutat, pentru orice alta informatie, trimite-mi mesaj!

| Butterfly2012 a răspuns:

Bichon Frise:Este un animal de companie foarte bun.Este mic de statura si foarte frumos.De preferat culori deschise si cat mai simple.(alb). Trebuie sa ai grija de el si daca faci asta dai dovada de responsabilitate (si poate iti iei si un yorkshire terrier).

| m0n1kmara explică (pentru Butterfly2012):

As vrea eu sa-mi iau amandoua rasele, dar pana ma hotarasc trebuie mai intai sa-l conving pe tata pentru ca mai am inca 3 caini de talie mare.

| olihateschool a răspuns:

Eu îți propun să îți iei bichon frise, deoarece este foarte drăgălaș. Și ei nu cresc mari, așa că nu prea au cum să facă dezastru prin casă. Dar ai grijă! Pe cât sunt de mici și drăgălași pe atât sunt de răi. Mă refer că atunci când îl duci la plimbare și vede alt câine, âncepe să latre, trage de lesă, etc. Vrea să se joace, cred eu. Este foarte frumos și trebuie să îi faci baie ca să aibă mereu blănița curată.
O zi bună!
dar daca iti place mai mult yorkshire terrier... e alegerea ta!

| olihateschool a răspuns:

Eu îți propun să îți iei bichon frise, deoarece este foarte drăgălaș. Și ei nu cresc mari, așa că nu prea au cum să facă dezastru prin casă. Dar ai grijă! Pe cât sunt de mici și drăgălași pe atât sunt de răi. Mă refer că atunci când îl duci la plimbare și vede alt câine, âncepe să latre, trage de lesă, etc. Vrea să se joace, cred eu. Este foarte frumos și trebuie să îi faci baie ca să aibă mereu blănița curată.
O zi bună!