| FyTzE a întrebat:

nu ma prea pricep la rasele de caini dar vreau sa stiu exista mai multe rase de labrador sunt uni care au capul foarte mic chiar si ma maturitate sai alti care au capul mai mare! ca acesta http://nicugheorghe.sunphoto.ro/labrador/NVCTCVRAOLMAFON PEEB si sunt mai frumosi vreau sa imi cumpar unul! imi spuneti va rog ce rasa este dau funda! PLZZZZZZZZZ

Răspuns Câştigător
| vladutik a răspuns:

Buna din cate stiu eu nu exista mai multe rase de labraodr sunt doar metisi(corcituri) daca vrei un labrador eu zic sa-ti cumoperi cu pedigree(reprezinta actul care atesta in primul rand faptul ca animalul este de "rasa pura" si, il al doilea rand, ca are o genealogie care atesta faptul ca provine din linii sigure din punct de vedere al rasei respective. Pedigree-ul este eliberat de Cartea de Origine Romana(COR) din cadrul Asociatiei Chinologice din Romania. Pedigree-ul unui pui se obtine de catre proprietarul femelei care l-a nascut. La aproximativ 2-3 saptamani de la momentul fatarii, crescatorul masculului completeaza o "Declaratie de monta-fatare" in care sunt trecute numele, data nasterii, palmaresul mamei si tatalui, data montei, a nasterii puilor, numarul puilor si numele lor si compensatia pe care stapanul masculului o va primi. Cel care cumpara cainele va primi din partea crescatorului o adeverinta cu care se va przenta la Asociatia Chinologica teritoriala de unde isi va primi pedigree-ul. In momentul in care acesta va primi acest act, puiului i se va implementa un microcip sau, in functie de cum doreste stapanul, poate fi tatuat in ureche sau in pliul inghinal)
eu iti dau un site de unde iti poti cumopara labraodr http://www.vanzaricaini.ro/contact/
depinde si de bugetul alocat pentru un asemenea catel
in iarna a costat 195

| FyTzE explică (pentru vladutik):

Ce vrei sa spui prin bugetul alocat?

| vladutik a răspuns (pentru FyTzE):

E simplu o rasa de caine orcare ar fi ea cu pedigree costa de 3 ori mai mult decat una fara
iar bugetu aloca unui labrador este destul de ridica 200euro catelul
cel putin 100euro mancarea pe o luna
50jucariile, lesa, hamul
dar daca vrei un caine vei avea un prieten si un campanion pentru multa vreme (cainii traiesc aprox 15 ani)