| Anonim124635 a întrebat:

Stie cineva daca pot sa incep de acum dresajul de paza si protectie cu catelusa mea cane corso de 11 luni? Si daca da, cum o pot dresa pentru paza si protectie? Deja a invatat dresajul de inceput adica comenzile simple. Puteti sa imi ziceți cum o pot dresa pentru paza si protectie?

11 răspunsuri:
| Alverto a răspuns:

Pai acum nu prea mai poți face multe, deoarece dresajul unui câine se incepe de la 3-5 luni

| Vikaa a răspuns (pentru Alverto):

Orice caine poate fi educat, varsta e o cifra neesentiala, cateaua mea Kira la 1 an jumate a fost dusa la Dresaj, ne pregateam de primul show canin si era foart agresiva cu alti caini, iar tatal ei, Bruno, a fost educat cand avea 9 luni, cand era mai puiut. Daca dresorul e bun, varsta cainelui e neesentiala.

| Alverto a răspuns (pentru Vikaa):

Eu vorbeam de dresajul făcut de stăpân, nu de cineva expert în așa ceva

| Vikaa a răspuns (pentru Alverto):

Pana la 2 ani e tot pui, la fix 2 ani se poate spune ca a atins maturitatea psihologica si devine mai greu de educat, dar pana la 2 ani si tu ca stapan daca urmaresti niste video de dresaj special reusesti cu patrupedul, la 11 luni e usor de umblat la mintea cainelui.

| Anonim124635 explică (pentru Alverto):

Nu te supăra dar ai inteles gresit catelusa mea a fost adresată la 3 luni ( stie majoritate comenzilor : culcat, sezi, asteapta, da labuța)
Acela este dresajul esențial si cel de comportament dresajul pentru paza si protectie e alta. Am auzit ca se incepe cu dresajul de protectie de la 14 luni dar nu sunt sigur din acest motiv am pus aceasta intrebare

| Vikaa a răspuns:

Mai bine nu o dresa tu, ca sa nu iasa ceea ce nu ne+am dori, adica un caine agresiv cu toata lumea inclusiv cu tine si dupa sa vedem la TV; stapan atacat de propriul sau caine.Cane corso nu is caini pentru toti, asa ca ai grija ce iti doresti ca sa nu devina o fiara de necontrolat.

| Alverto a răspuns (pentru Vikaa):

Dar nu am cane corso ci un ciobănesc german :/ și dresajul cel mai bine ar fi sa se înceapă de la o vârstă cat mai mică

| Vikaa a răspuns (pentru Alverto):

Eu am doi Ciobanesti Caucazieni, mult mai caposi decat un CG sau cane corso, dar nefiind copti la minte s-a putut umbla usor cu ei.

| Anonim124635 explică (pentru Vikaa):

Catelusa mea nu este de fel agresivă nu judecati o carte dupa coperte. Cu mine si cu familia mea este foarte devotată si stie cine e seful in casa. Nu este o fiară de necontrolat are majoritatea tipurilor de dresaj si m-am ocupat cu vechiul stăpân care este dresor cu dresajul pentru comportament.

| Anonim124635 explică (pentru Alverto):

Da într-un fel da e ok sa începi cu dresajul la o varsta frageda pentru ca este a mai usor de dresat, cooperează mai bine dar aici depinde de rasa cainelui dar si câinii mai înaintat pot incepe cu dresajul am si un exemplu fratele catelusei mele, de abia de acum incepe dresajul si invata ok comenzile

| Anonim124635 explică:

Va rog daca ma puteti ajuta cu problema cum trebuie procedat pentru dresajul pentru paza si protectie cum cum o pot pregăti pentru ami apara casa si pe mine sa ma protejeze de atacatori