| alexuL97 a întrebat:

sunt intr-o foarte mare dilema, am 2 papagali nimfa de 3-4 ani, si de atunci nu mi-au facut pui, de "iubit" se "iubesc" dar nicaieri ouale, ce trebuie sa fac ca papagalii mei sa aiba pui, pentru ca imi doresc foarte mult, si alta intrebare ar fi, de ce papagalii mei nu au pene in cap, adica sub acea creasta are o mica portiune unde nu are pene, este vreo problema? va rog sa raspundeti cat mai repede va multumesc anticipat tuturor

Răspuns Câştigător
| MeimeiPinguinu a răspuns:

Ceau
Studiez medicina veterinara:
In primul rand in colivia lor trebuie sa le pui un cuib anume, trebuie sa mergi la pet shop si sa ceri cuib.
Nu le dispera si nu sta in preajma lor prea mult, lasa-i sa isi vada de viata lor in colivie mai ales dupa ce le pui cuibul, sa nu ii deranjezi din cuib.
In general, se adapteaza bine oricarui mediu si nu sunt pasari sensibile. Se reproduc usor in captivitate. Nimfele sunt mature si pregatite de reproducere la varsta de 9 luni, dar nu este indicat sa le lasi sa cloceasca pana la varsta de 1 an. Depun intre 5-7 oua pe la interval de cate 2 zile, pe care vor incepe sa le cloceasca dupa al doilea ou, durata de clocire fiind de 18-21 de zile. Ouale vor fi clocite de ambii parteneri, pe rand. Puii vor sta 5 saptamani in cuib, iar dupa 3 saptamani vor fi capabili sa manance singuri si vor deveni independenti. Dupa noua luni vor capata penajul si coloratura finala.

11 răspunsuri:
| Ralucutza15 a răspuns:

Nu vor face niciodata oua daca nu au o cusca speciala, amplasata in spatele coliviei.In acea cusca femela va putea produce ouale.Ca sa aiba acces in acea cusca, indoaie un pic 2 sarme de la colivie, astfel incat femela sa aiba loc pe gaura.Acea colivie este ca un fel de cutie numai ca este din lemn; o poti cumpara sau o poti confectiona din parchet, dar in mijloc sa faci o gaurica ca sa poata avea acces femela.Arata ceva gen, o casuta de pasarele.Este indicat sa separi masculul de femela atunci cand aceasta face oua,deoarece masculul va interveni si ii va sparge ouale. De aceea ar fi bine sa tii femela intr-o colivie,in spatele careia sta atasata cusca, si in alta colivie masculul.
Sper ca te-am putut ajuta, si in legatura cu penele papagalilor; nu este nici o problema, stai linistit, asa au majoritatea.winking

| alexuL97 explică (pentru Ralucutza15):

Multumesc deocamdata, dar despre casuta, am de demult una, de exemplu, ieri le-am pus-o din nou, si azi dimineata s-au "iubit", ar trebui sa ii despart? sau sa ii despart doar dupa ce vad primul ou acolo? deoarece papagalii s-au atasat foarte mult unul de celalalt si daca de exemplu, pe el femela o duc in alta camera, el incepe sa strige, si deocamdata nu i-am despartit, acum nu sunt oua inauntru, dar masculul isi petrece cam mult timp in casuta, si cum il vad eu, aranjeaza fanul, nu stiu ce sa fac

| Ralucutza15 a răspuns (pentru alexuL97):

Masculul intra in casuta deoarece inspecteaza terenul.Va trebui sa-i desparti atunci cand vei observa ca femela isi petrece majoritatea timpului acolo.Ca daca va apuca sa faca vreun ou, masculul sa nu intre sa-l sparga. Sper ca te-am ajutat.winking

| Denisa_Roman_2000 a răspuns (pentru Ralucutza15):

Eu am 2 papagali, o nimfa și unul cantautor și nu le-am pus cușcă speciala, crezând ca ambii sunt băieți. De curând m-am trezit cu surpriza ca am oua de papagali. Femela este nimfa și acum are un comportament ciudat. Se înfoaie, se leagănă stânga dreapta și își închide ochii. E posibil sa fi întrat in perioada de clocire?

| Aurelia_Ciungu_1978 a răspuns (pentru alexuL97):

Te sfătuiesc să nu-i Separi pentru că el este foarte protector și chiar clocesc împreună, mai bine spus fac cu rândul!

| tracicus a răspuns:

Ai putea sa razi, dar e posibil sa aiba oua, pentru ca nu se cred in siguranta, fa rost de un cuib mai bun...

| CHIP124 a răspuns:

Trebuie sa le lasi putin spatiu si dale ceva caldura si rezolva ei la mine a mers am 6 papagali acum

| alexuL97 explică:

Casuta am de mult timp, de exemplu, aseara le-am pus din nou casuta si azi dimineata s-au "iubit". masculul isi petrece mare parte din timp in colivie, si cum vad eu, aranjeaza fanul

| alexuL97 explică:

Alta intrebare ar fi, pana la cati ani pot face pui papagalii, si cum pot sa imi dau seama cat de batrani sunt papagalii? multumesc tuturor anticipat

| GeorgeR98 a răspuns:

Eu zic ca ori baiatul nu este fertil sau femela este prea batrina sa mai depuna oua, iar la adoua intrebare chiar nu stiu sa iti raspund imi pare rau

| 2love4ever a răspuns:

Le trebuie cuib si caldura ca sa faca pui.