| AlexAL275 a întrebat:

Sunt la început cu cititul, de abia am câteva cărți citite, încă nu sunt o persoană care să citească în mod regulat. Problema este că atunci când citesc în gând și nu cu o voce tare, sunt neatent, nu sunt conștient de ceea ce citesc și citesc mult mai greu și mă cuprinde somnul. Eu știu că ideal este să citești în gând, nu cu voce tare. Voi ce credeți? Până acum am citit în gând, dar azi am început să citesc cu voce tare. Am convingerea că dacă citesc așa voi scăpa oarecum de bâlbâiala. Ce părerea aveți?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca esti balbait atunci este indicat sa citesti cu voce tare si sa te fortezi a pronunta corect, fiecare cuvant, chiar daca citesti mult mai incet din cauza asta.

| ACTH a răspuns:

Nu-ti fa griji. Esti doar analfabet functional.

| AlexAL275 explică (pentru ACTH):

Se poate să fie așa cum zici, dar eu cred că aici e vorba de atenție. Faptul că-mi petrec aproape toată ziua pe telefon are cred eu, repercusiuni asupra atenției. Îți dai seama că dacă fac multitasking zi de zi, numai atent nu mai pot să fiu. Eu sunt mereu cu gândul în altă parte =) cred că gândesc prea mult

| ACTH a răspuns (pentru AlexAL275):

laughing am fost doar rautacioasa si am glumit. E lipsa de exercitiu.

| AlexAL275 explică (pentru ACTH):

Prima oară, mi-am dat seama că ai glumit, după chiar asta am crezut, la final am zis că n-are cum?

| CatalinB11 a răspuns:

Faptul ca citesti greu si ca te ia somnul este fiindca nu esti obisnuit, nu ai antrenament. Nu este nimic rau in a citi cu voce tare, dimpotriva, mai ales ca ai dificultatea cu balbaitul. O sa iti imbunatatesti modul de a rosti cuvintele. Si eu, desi nu am o anume dificultate, obisnuiesc sa citesc cu voce tare, nu mereu. Pentru a citi cum trebuie, incearca sa:
1. Te apuci de o carte si sa te asiguri ca o sa o termini;
2. Rezerva minim o ora pentru citit;
3. In acea ora incearca sa pui telefonul sau alte distractii undeva, sa nu fie tocmai langa tine.

Cu timpul o sa iti intre in reflex si o sa asimilezi mult mai usor informatiile. Succes!