| PamiPechineza a întrebat:

Aceasta intrebare se refera la catelusa mea,Pami (Pameluta o mai strigam dar marog...).
Deci, cateva detalii despre ea:
Numetongueami
Sex:Feminin
Rasatongueechinez
Varsta:4-5 ani
Temperament:Vai s-amar de straini (nu musca dar latra tare) dar cu mine e chiar deosebit de prietenoasa,cand vin parca ia orazna,ma linge,sare, se joaca...
Intrebare:
Buun...Deci,as vrea sa aud:
1.Cam cand va naste?
2.As vrea sa fac niste exercitii cu ea,de dresaj,vreau sa stiu exact cum se fac,vreau cat mai multe exercitii sa o invat, dar sa incepem cu acesta:Cand ma joc cu mingea cu ea,e bine,adica o arunc,o aduce, dar cand o aduce nu mi-o da orice as face.Incerc sa o alint, dar mi se poate spune mai concret ce pot face? In afara de asta mai vreau si alte exercitii de dresaj.
Multumesc anticipat! Esti un om pe cinste!

2 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

1. Pentru a naste in primul rand trebuie sa o imperechezi cu un mascul(unul din aceeasi rasa cu ea) dar in mometul in care ea e in calduri(cam din 6 in 6 luni intra un caine in calduri), dupa ce a fost montata cam la 63zile va naste. Catelusa ta are varsta perfecta pentru a da nastere unor puiuti.
2. Sunt pe youtube ogramada de tehnici de dresat cainii(cauta Gabriel Cocu, e un foarte bun dresor). Pe tema asta e foarte mult de vorbit si de explicat. De obicei pechinezul e o rasa mai incapatanata(iti spun din experienta, am tot o catelusa, de 7 ani jum),iar primul lucru in dresaj si cel mai important este recompensa. Recompensa trebui sa fie ceva dupa care ea e innebunita. Pentru inceput e bine sa folosesti mancarea si magaierea,abia apoi sa o treci doar pe mangaieri si jucarii. Poti folosi ca recompensa piept de pui sau cascaval bucatele mici.
In primul rand,catelul tau trebuie sa invete comenzile: sezi,culcat,asteapta,vino(adica sa vina la tine cand o chemi),nu e voie, poti sa o mai inveti lasa(cand iti aduce jucariile, nu sa o alergi tu sa ii dea drumul) si cred ca astea ar fi comenzile principale.
Un caine trebuie educa de mic, de atunci trebuie sa-si stie locul in ierarhie, sa stie ca din toata familia el se afla pe ultimul loc.La varsta asta e mai greu de educat un caine.

Uite un clip care te va ajuta:
http://www.youtube.com/watch?v=ymYRFOk2Hfk

Pentru restul comenzilor cauta pe net ca gasesti sigur. Succes!

| viotedy a răspuns:

Intre 2 si 5 ani e perioada pentru reproducere-optima.cand iti aduce mingea o tii de zgarda cu o mana si cu cealalta o strangi usor de bot si ii spui LASA, cand ii da drumul o lauzi si tot asa pana ti-o da singura.