| Deidara554 a întrebat:

Sper sa nu luati intrebarea mea in gluma, sau sa dati raspunsuri sarcastice.Chiar am "dilema" aceasta de cateva zile si m-am hotarat sa va cer parerea.Eu locuiesc intr-un apartament dar am si o casa, unde am 2 catele,mama si fiica, pe care le iubesc enorm de mult.Pe cea mai mare,Maya,am dresat-o cat de cat,si e foarte inteligenta si ascultatoare, insa o pot plimba si pot petrece timp cu ea numai in weekend-uri cand ajung acolo.Mama mi-a propus sa o aducem la apartament, dar nu vreau sa o abandonez pe fiica ei.Asa ca m-am gandit sa cumpar un catel de talie mica pe care sa il tin in apartament si cu care sa imi petrec timpul.Am gasit un Beagle si cand am vrut sa sun sa le dau adresa celor de la agentie m-am gandit la cele doua catele ale mele,ma gandesc sa nu le neglijez.Voi ce spuneti? Va rog,am nevoie doar de parerile voastre,nu de glume proaste.Cel mai bun raspuns primeste fundita, multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| AnonimKidd a răspuns:

Hristos a inviat! Si eu sunt intr-o situatie asemanatoare. Eu stau la apartament, tata are o casa. La casa aia am un catel. Si nu-l pot aduce in apartament fiindca ar fi un chin si pentru el si pentru mine. Eu imi dau seama ca se simte foarte bine acolo, deoarece sta intr-o curte perfecta pentru el, are voie si in casa. Si eu ma duc doar in weekenduri. Si eu voiam sa am un caine si in apartament, dar mama nu vrea sa auda indiferent ce rasa e. Ca sa nu mai complic lucrurile, la apartament il am pe Momo, un perus si la casa am cainele.

| Deidara554 explică (pentru AnonimKidd):

Esti un geniu! Mama ar fi de acord cu un papagal, multumesc mult pentru idee.

13 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Hristos a înviat!
Sinceră să fiu, am senzaţia că mi-ar fi mie milă de puiuţul Mayei, practic l-ai abandona. Dacă mai cumperi încă un căţeluş, îngrijirea lui necesită alt timp iar celelalte nu vor mai avea parte de dragostea ta ca şi până acum. Mulţumeş-te cu ce ai şi încearcă să ai cât mai multă grijă de ele. M-am gândit la o variantă. Ce ar fi să iei la apartament câte o căţeluşă timp de o săptămână? Adică prin rotaţie. O săptămână o iei pe Maya şi o săptămână pe cealaltă. Aşadar, nu mai cumpăra un alt căţeluş.
Paşte Fericit!

evenso
| evenso a răspuns:

Pentru un caine nu e bine in apartament.
Ei au nevoie de spatiu, curte si nici pentru oameni nu este sanatos sa stea in aceeasi locuinta cu un animal, ai deja 2 ocupa-te de ei cat de des poti fara sa le desparti.

| Dope a răspuns:

Hristos a înviat!
Eu, sincer, te sfătuiesc să nu mai cumperi alt căţel. Oferă-le dragoste căţeluşilor tăi actuali. Mai bine îi iei la tine în apartament. E doar părerea mea happy
Sărbători fericite!

| Madaliinaaa a răspuns:

Hristos a înviat! Decât să o iei pe cea mare şi să îi abandonezi fiica, mai bine îţi cumperi un căţel care e de casă, care nu poate sta la curte fiindcă necesită multă îngrijire, atenţie şi afecţiune. Baftă, să ai grijă de toţi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Greu de zis pentru ca unui caine ii trebuie conditii adica: daca catelusele sunt mari atunci nu e recomandat sa le tii acasa dar daca sunt micute atunci poti. Sau mai exista o varianta: te-ai putea muta la casa. Cat despre beagle: nu il cumpara!

| KinderBeeeib a răspuns:

Bunaaa si Hristos a înviat!
Pentru ce sa mai cumperi un catel? Te ve-i intelege bine cu el si vei uita de cele doua mici printese happy. Incearca sa o convingi pe mama ta ca esti responsabil\a si ca poti sa ai grija de ele dar partea rea este ca ele s-au obisnuit la casa deci trebuie sa le dezobisnuiesti ceea ce va fi mai greu.

Uite cateva sugestii cu care sa o convingi pe mama ta :
-Voi lua note mai bune, voi fi responsabil\a si imi asum raspunderea de orice.
-Voi fi un copil mai matur si voi invata ce este aceea responsabilitate pe proprile picioare.
-Voi fi fericit\a si nu voi mai cere nimic.Nu le pot lasa acolo.
-Mami, tati nu vreti sa vedeti un copil cu visuri implinite? (si aici poti face un puppy face puppy dog eyes ).

Sper sa ii convingi pe ai tai si daca nu reusesti totusi, nu iti abandona catelusele.Succes,ai tot norocul meu.

Răspuns utilizator avertizat
| BeHappyAndSmile a răspuns:

Daca le-ai putea lua pe amandoua ar fi perfect dar daca nu mai bine le vezi doar in weekend. Eu consider ca te-ai atasa foarte mult de celalat catel si nu ai mai petrece atat de mult timp cu ele, l-ai iubi pe cel nou mai mult deoarece el sta cu tine in fiecare zi. Sfatul meu este sa le ti pe cele doua si sa le arati afectiunea ta doar lor pentru ca ele ca animale simt si probabil vor fi "geloase " sa spun asa se vor simtii abandonate. Acum depinde si de felul animalului. Dar daca tu consideri ca nu le vei neglija si le vei oferii aceeasi dragoste ca si inainte cu noul venit ia-ti un prieten care sa stea cu tine. Bafta cu decizia :*

Răspuns utilizator avertizat
| Dogyyy a răspuns:

SINCER,eu chiar nu stiu ce sa-ti spun. Daca o iei pe Maya o sa ramana singura fiica ei.Iar daca cumperi un catel ele doua o sa ramana impreuna.Eu as zice sa o convingi pe mama ta sa le tina pe amandoua daca sunt de taie mica.Iar daca nu... Chiar nu stiu ce sa-ti raspund.Ma gandesc ca daca o iei pe Maya o sa ramana singura fiica sa iar daca il iei pe Beagle ele o sa ramana la curte.Totusi daca au de mancare la curte, eu zic sa ti-l iei be Beagle.Si eu am doua cateluse la bunicul meu si am unul de talie mica la apartament. Sper ca te-am ajutat intr-un fel.Noapte buna cu toate ca este deja dimineata

| PattyxPaty a răspuns:

Heii! Eu te sfatuiesc sa ii convingi pe ai tai sa duci ambii catei la apartament.Chiar daca o sa fie mai greu cu 2, in loc de unu, merita! Succes!happy Sarbatori fericite!:**

| Cristi599 a răspuns:

Daca catelele tale sun rasa ciobanesc bucovinean as zice sa iei Beagle-ul. Daca catelele sunt maidaneze aceeasi parere. Daca catelele sunt mici de statura as zice sa nu iei Beagle-ul. Economisesti si bani...
Funda?