| DemnDeUrmat a întrebat:

.Va rog frumos sa ma ajutati. Vreau un catel mic Bichon..nu conteaza daca e maltez frize sau cum or mai fi.dar imi doresc unul de 5 ani si parintii mei nu au bani...imi permit sa il intretin pentru ca am un prieten care imi poate asigura hrana si tot ce ii trebuie..Sunt din craiova..Va implor doar atat va cer un simplu pui ..sunt foarte iubitoare si grijulie si mai am multi caini..toti sunt foarte veseli si jucausi... daca ma puteti ajuta o sa va raman recunoscatoare..Multumesc! :3

3 răspunsuri:
| iulia_7948 a răspuns:

Daca iubesti asa mult cainii, ia unul de talie mica de pe strada. N-ai tu bani de vaccin, castrare, alimentatie corecta. Daca vii cu caine acasa, parintii o sa ti-l dea in cap si o sa fii nevoita sa il lasi in strada.

| Bizzle a răspuns:

Da sunt de acord cu Iulia, insa..Acel prieten nu o sati asigure hrana si tot ce ii trebuie pentru aproximativ 10-11 ani de viata. Poate doar asa putin 1 an maxim.Eu am bichon maltez si cheltui o suma destul de frumusica pe el, tuns 60 de lei o data la cateva luni, granule in fiecare luna 26, bonusuri 20 de lei sa zicem, vaccin, pastila de deparazitare astea ajung si ele la 40 si ceva. Intretinerea blanitei sampon perie, lesa.Pana la 1 an presulete speciale care ajung la 20 de lei 30 odata la 2 luni sau cam asa ceva. Un catel e greu de intretinut. Sa stii ca si pentru mine parea atat de simplu cand ii vedeam la altii, ceam zis? Eh oleaca pe afara ma joc si gata laughing. Dar serios, mi sa golit putin portofelul de cand il am pe pustiu asta micut happy. Dar na, integei, ok? Si daca mai ai multi caini de ce sa vrei altul? Si bichonul nu ti-l da nimeni free, eu lamm luat de la o ruda si tot mi-a cerut 8 milioane pe el. Deci in concluzie daca ai suficienti banuti si esti 100% sigura adopta un maidanez! Fara rusine, sunt la fel ca toti cainii.

| DemnDeUrmat explică (pentru Bizzle):

Toyi cateii mei sunt maidanezi.mi-a fost foarte mila de ei.Nu sunt atat de saraca incat sa nu imi permit sa le dau sa manance.dar o sa merg la Bucuresti la matusa mea si nu o sa pot sa iau caini asa de mari in apartament..Prietenul meu a zis ca o sa ma jute cu mancarea cat vreau eu pentru ca e foarte bogat si isi permite.iar matusa mea are un magazin cu lucruri pentru animale.a spus ca o sa mi le dea la pretul cu care le cumpara.Am gasit un anunt in care o femeie dona un bichon dar era prea tarziu deci nu este imposibil sa il obtin gratis.Dar draga Iulia ma descurc si cu vaccinu.Eu am intrebat daca imi poate da cineva un caine iar voi ati raspuns pe langa intrebarea mea.dar ma rog.mersi frumos pentru pareri.